Mrtvice nebolí, poznáte ji? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 10:25

Test jak rychle poznat cévní mozkovou příhodu Když si člověk říká, že je vše na houby a že se z toho může zbláznit, ještě není tak zle. Stále vidím svoji kamarádku, jak se slzami v očích sedí na ošoupaném sedátku na oddělení neurologie a choulí se do domácího županu. Stále ji slyším jak se zlomeným hlasem diví: „Pořád si říkám, jestli tohle už je prostě všechno?“ a slyším i sebe - ticho, nevím, co mám říct. Ještě to ale nebylo všechno, ještě máme čas… a ten se týká i vás.

Ačkoli je to neuvěřitelné, záchvat mrtvice se může stát komukoli z nás. Aniž bychom o tom věděli, či nás to jakkoli omezovalo, osmdesát procent populace má údajně v srdci otvor, který může způsobit cévní mozkovou příhodu. Osmdesát procent žen také užívá antikoncepci, a i ta může mít vliv na mozkový infarkt. Vzniká podobně jako infarkt srdeční, uzávěrem tepny. Tkáň přestává být zásobena krví a každou minutu umírají 2 miliony buněk. Rozhodují vteřiny. Předzvěstí může být ischemický záchvat a genetická výbava…

„Pamatuji si jak děda laškoval s babičkou, když si myl nohy v lavoru,“ vzpomínala kamarádka na smutné prázdniny. „Kdyby ho to prý kleplo, tak abych jim pak nesmrděl. A jako by to tušil, nepřežil ani hodinu.“ Kamarádka mu paradoxně záviděla. Po druhé mrtvici byla upoutána na lůžko intenzivní péče, nemohla polykat, měla ochrnutou polovinu těla, doma dvě děti. První mrtvice, která ji postihla o týden dříve za volantem služebního auta, nejprve nasvědčovala nádoru. Paruky však nebylo třeba, krevní sraženina ucpala křižovatku dvou tepen ve kmeni mozku a nešla operovat.

Kamarádka nekouřila, stravu striktně hlídala, cvičila. Kromě neustálého stresu, dlouhodobé užívání antikoncepce a vleklých migrén neměla žádné problémy. Migrény řešila u neurologa. Ischemický záchvat ovšem nepoznal ani on. „A nemůže to být třeba mrtvice?“ napadlo kamarádku měsíc před první příhodou. Po neuvěřitelných sobotních bolestech se zhroutila na podlahu, ztratila na chvíli schopnost řeči a viděla dvojitě. Pochopitelně ji to vyděsilo. Neurolog ovšem zůstával ledově chladný. „No může…“ potvrdil a kamarádka si hned razila cestu osvěty: „A jak to poznám?“ Jenže doktor prohlásil: „Těžko,“ a mluvil sám sobě z duše. Ovšem mrtvice má své varovné příznaky, které můžete rozpoznat u sebe i u ostatních a eliminovat případné ochrnutí, či jiné často i nenávratné následky.

Tvář brní nebo úplně ztuhne. Neovládáte polovinu těla, ruka a noha je jsou jako bez citu, nic neudržíte a poklesáváte při chůzi. v mí neudržíte. Ztrácíte rovnováhu, hledáte slova, nemůžete psát nebo číst. Vše vidíte rozmazaně, nebo se zrak poruší docela, či se vidění zdvojuje. Přepadne vás náhlá bolest hlavy, která přechází až ve ztuhlost krku.

Test jak rychle poznat cévní mozkovou příhodu

Tvář Požádejte nemocného, aby se usmál, zapískal a ukázal zuby. U člověka s iktem dochází k poklesu ústního koutku. Pokud se nemocný usměje, ústní koutky nebudou symetrické.

Ruce Požádejte nemocného, aby natáhl ruce před sebe a otočil je dlaněmi dolů. Ochrnutá ruka obvykle rychle klesá.

Řeč Požádejte pacienta, aby řekl jednoduchou větu, například: „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“ Člověk s cévní mozkovou příhodou toho není schopen, nebo bude slova komolit.

Nespoléhejte se na to, že jste mladí, nevěnujte pozornost rychlému odezdění příznaků. Riziko poškození mozku bezbolestným krvácením je stále velmi vysoké, a proto vždy volejte záchrannou službu. Ještě to není všechno, ještě máte čas…

Aktualizováno Pondělí, 14 Duben 2008 10:31