Neférová společenství PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lucie Přibylová   
Středa, 03 Únor 2010 08:29
„Tohle přeci není práce pro chlapy.“ Tuhle a mnoho jiných vět už jste možná někdy slyšeli. Potíž je v tom, když ji vysloví jeden z rodičů, aby si tak vyřídil účty s tím druhým. Určité spojenectví v rozumné míře by ale fungovat mělo. Kde je správná hranice?

„Půjdeš s mámou vytírat?“ Nabádá Veronika svého čtyřletého synka. Míša vytírá rád, má svůj malý mop a nadšeně s ním cáká vodu po podlaze. Do toho přijde jeho táta Mirek. „Ale Michale, to jsi chlap? Tohle přeci chlapy nedělají, viděl jsi mě snad někdy vytírat? Počkej, až povyroste sestřička, ta pak bude pomáhat mámě a ty pojď radši kopat do mičudy.“ Míša je na rozpacích, vytírání ho baví a nevidí na něm nic špatného, na druhou stranu ho řeči o tom, že není chlap, rozčilují. Nechce zklamat ani jednoho z rodičů, nakonec odloží mop a jde si pro balon, táta v něm cítí komplice. A pak se do toho vloží Veronika. „Proč ho nenecháš, když ho to baví?“ Mirek oponuje. „Děláš z něj bábovku.“ Míša je zmatený, nechce, aby se rodiče hádali a neví, co má dělat, navíc má pocit, že za všechno může on.. Taková situace je dlouhodobě neudržitelná a dítěti může způsobit nezdravé psychické následky.

Stane se to ale v každé rodině, ne vždy se shodnete… Netahejte do toho ale dítě! Pokud se vám podaří se před dítětem takhle pohádat, musíte mu ulevit. Sedněte si s ním a vysvětlete mu, že ne vždy se rodiče na všem shodnou, ale oba ho máte rádi a chcete pro něj jen to nejlepší, rozhodnutí ale necháte na něm. Ukažte mu, že se dá z hádky vybruslit kompromisem, Míša může s mámou vytřít podlahu a pak si jít kopat do balonu.

Spojenectví vznikají většinou mezi stejným pohlavím, tedy máma je spojenkyní dcery, táta spojencem syna. A v určité míře je to v pořádku. „Mami, všechny holky už nosí to skvělé růžové tričko od xy značky, jen já ho ještě nemám a kapesné mi na něj nestačí.“ Klasický rozhovor 13-leté dcery s mámou. „Tak víš co, zítra zajdeme po škole do města, koupíme si něco pěkného na sebe a pak se stavíme na dortík. Ale tátovi ani muk, zase by se rozčiloval, že utrácíme za hlouposti.“ Mrkne na dceru spiklenecky máma. Takový druh spojenectví je v pořádku a posiluje vnitřní vztahy v rodině. Ovšem za předpokladu, že rodina nemá velmi napjatý příjem a takové holčičí odpoledne by ji zruinovalo.

Vztahy v rodině ovlivňují dítě na celý život a to ho pak promítá do svého života a svých přátelských i partnerských vztahů. Myslete na to, než zase nazvete svého manžela nešikou a promluvte se svým partnerem, pokud vás bere jen jako služku, která doma poskytuje plný servis pro všechny.