První přátelství PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lucie Přibylová   
Středa, 27 Leden 2010 09:02

kyblik_lopatBatolátka mají rádi společnost kamarádů, ale raději si hrají vedle sebe. To předškoláci už navazují první přátelství a je opravdu důležité, aby v té chvíli měli kolem sebe dostatek dětí třeba ve školce. První opravdová přátelství vznikají ale až ve škole.

 

Už když jste byla na rodičovské dovolené, tak jste pravděpodobně vyrážela s maminkou stejně starého prcka na procházky, později na písek nebo do mateřského centra. Možná se vám podařilo zapsat děti i do stejné školky nebo kroužku. Přátelství z toho ale nakonec být nemusí. Dítě si začíná „hledat“ kamarády kolem 4 let. Je proto důležité „vypustit dítě do světa“.

 

Ideální je v tomto směru školka. Děti tady poznají různé povahy dětí a začlení se. Vznikají první křehká přátelství, ale také nepřátelství. To když si Anička jednou hraje s Natálkou a podruhé už si s ní hrát nechce a raději jde dělat bábovky s Honzíkem. Dítě se díky tomu učí, že ne všichni ho milují a ne všichni s ním vycházejí, je nadšené, když si ho někdo vybere pro svou hru a zklamané, když si ho nikdo nevšímá. Vy už osobnost svého dítěte částečně znáte, takže můžete předvídat, jestli bude spíše někde v koutku nebo bude „hlavní šéf“ školky. Ve školce se ale vaše ratolest může ještě „otrkat“ a nakonec ji ani nepoznáte.

 

Zpočátku bude ten nej kamarád Honzíka, Jára, protože holky jsou bábovky, další týden bude ale nej kamarádkou Janička, protože má ten hezký balónek. Je to úplně normální, děti si zkrátka třídí a upevňují své názory a už jen fakt, že se dokážou kamarádit, ukazuje na jejich zralost. Nebraňte dítěti přivést si domů kamaráda, bude šťastné, že se vám může pochlubit.

 

Někdy se dětem podaří udržet si přátelství udržet a pokud se svým kamarádem nastoupí i do stejné školy, může přetrvat do dospělosti. To jsou ale ojedinělé případy. Nejčastěji si děti najdou životní přátele ve školním věku a to nejen ve škole, ale hlavně na kroužcích, které je baví a spojují s tím druhým.

Aktualizováno Čtvrtek, 28 Leden 2010 12:44