For Babies
Bydlení budoucnosti PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 14 Duben 2008 10:09

Dovedete si představit ubrus, záclony a závěsy, které se neušpiní, nevsají rozlitou tekutinu, nemusejí se žehlit a navíc jsou nehořlavé? Říkáte si, že je to hezká pohádka? Omyl, mnohé z toho je opravdu možné.
Hezký a útulný byt, který ovšem zároveň vyžaduje jen minimum času na úklid to je jistě sen většiny z nás. Pravda, textilie s vlastnostmi deklarovanými v úvodu nejsou ještě tak docela běžné, ale možná se vyplatí po nich v obchodě zapátrat, protože energie vydaná při jejich shánění se vám stokrát vrátí.

Aby se nám hezky spalo
Praní a především žehlení povlečení je pro mnohé z nás noční můrou. Samozřejmě, existují prádelny a mandly, ale upřímně řečeno, pokud nemáte to štěstí, aby sídlily za rohem, kdo z nás má chuť se vláčet s taškami prádla kamsi do Tramtárie? Co tedy s tím? Vybrat si správnou tkaninu.
Pokud si chceme ušetřit práci s žehlením, budeme muset zapomenout na damašek a kanafas a poohlédnout se po něčem modernějším. Skvělou službu nám udělá třeba bavlněný krep. Může mít jemnější či hrubší strukturu, ale vždy přináší jednu výhodu – po vyprání ho protřepete, usušíte a můžete povlékat.

Mámě známé jsou vafle. S cukrářským výrobkem mají společný povrch s množstvím malých čtverečků. Díky vzduchovým kanálkům povlečení z této tkaniny v zimě hřeje a létě chladí.
Velmi oblíbené je i povlečení z bavlněného úpletu. Povlaky se zapínají na měkký zip, látka je stálobarevná a neřídne ani při častém praní. Na své si mohou přijít i milovníci luxusu. Na trhu je již totiž i saténové povlečení, které se díky speciální úpravě také nemusí žehlit.

Rozlitá káva nevadí
Možná si říkáte, že nemačkavé povlečení není až taková novinka. Snad vám tedy hned dalším vynálezem vyrazíme dech. Připraví vám ratolesti denně překvapení v podobě rozlité polévky, či čaje? Už se tím nemusíte trápit. Na trhu už jsou totiž látkové ubrusy s nešpinavou a vodoodpudivou úpravou. V případě nehody stačí je otřít vlhkým hadříkem, nebo papírovým ubrouskem. Většina výrobců těchto tkanin využívá pro tuto úpravu teflon. Látky se dají samozřejmě využít nejen na ubrusy, ale i třeba na závěsy. Čas od času je samozřejmě můžeme vyprat i v pračce a po rubu nasucho přežehlit.

Stále čistá pohovka
Podobnou úpravu, která odpuzuje vodu a špínu může mít samozřejmě například i pohovka. To určitě obzvláště oceníte, protože snad neexistuje nikdo, komu by se čas od času něco nevylilo. Kupujete-li pohovku novou, informujte se, jestli požadovanou povrchovou úpravu má. Ale i pokud máte doma nějaký starší kousek, není nic ztraceno. Prostředky, které se dostanou do látky, aby získala požadované vlastnosti se prodávají v lepších drogériích ve spreji. Přeci jenom většího efektu ale dosáhnete, pokud aplikaci svěříte firmě. Ta může použít prostředky na bázi pryskyřic, které vám zaručí ochranu až na pět let.


Zajímavosti
• Na trhu jsou i textilie, které jsou nehořlavé a nedají se ani propálit cigaretou. Využít se dají na ubrusy, závěsy i pohovky.
• Tkaniny s úpravou blafl-out zase mají výhodu, že nepropouštějí světlo, hluk z ulice, případně chlad v zimě a vedro v létě.
• Mnohé možnosti využití mají i oboustranné dekorační tkaniny, které mají dvě lícové strany, každou jinou a nabízejí tak mnoho zajímavých variant využití.