For Babies
Zápis do školy PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 13 Leden 2010 00:00

do skolyTak a je to tady, ještě nedávno jste svou ratolest vozila v kočárku a najednou se přiblížil den, kdy poprvé zasedne do školní lavice a tak tomu bude po několik let. V kolika letech můžete dítě do školy přihlásit? A co všechno už by mělo u lednového či únorového zápisu předvést?

 

 

Zápis do prvních tříd probíhá v každé škole v každém městě v jiný termín. Ten zjistíte na internetu nebo si do školy můžete zavolat či zajít. Většina rodičů volí školu hlavně podle blízkosti bydliště, můžete si ale zvolit i jinou, například zaměřenou na nějaký sport nebo s rozšířenou výukou jazyků. K zápisu se musí doatvit každé dítě narozené do 31.8.2004, se svým zákonným zástupcem a to i v případě, že žádáte o odklad školní docházky. Nově se můžete dostavit i s dítětem o rok mladším, které by školní docházku nastoupilo v 5 letech. V tomto případě ale musíte mít potvrzení z Pedagogicko-psychologické poradny o tom, že je mimořádně nadané a tudíž bude školní látku zvládat. S sebou si nezapomeňte občanský průksz a rodný list dítěte.

 

Na zápis se doma s dítětem připravte, ale zbytečně ho nestresujte. Vaší ratolesti se u zápisu budou ptát na jednoduché věci, které by už mělo nějakou dobu zná t a na které by mělo bez pomoci maminky také učitelce odpovědět – základní barvy a tvary, orientaci v prostoru (levá, pravá, nad, za...).. Dále by budoucí prvňák měl zvládat hygienu, samostatné oblékání, jíst příborem, správně držet tužku, stříhat a lepit, nakreslit dům a postavu a manipulovat s drobnými předměty (skládat je, vkládat...).

 

Plánujete odklad školní docházky? I v tomto případě se dostavte k zápisu, který vaše dítě absolvuje tak, jako byste o odklad nežádali. Poté vyplníte žádost o odklad a škola se vám k němu do 30 dní od podání, musí vyjádřit. Je také potřeba, aby dítě absolvovalo vyšetření v Pedagogicko-psychologické poradně nebo u jiného odborníka a výsledek vyšetření předat škole. Ředitel školy vám poté vystaví „Rozhodnutí o odkladu školní docházky o jeden rok“. Následující rok je opět potřeba se k zápisu do školy dostavit.

 

Aktualizováno Úterý, 12 Leden 2010 00:40