For Babies
Desatero pro zdravou kancelář PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 14 Duben 2008 10:08
Možná si říkáte, že je fajn bydlet zdravě a ekologicky, co je to ovšem platné, když podstatnou část života stejně strávíme v práci. Pokud se denně osm a více hodin hrbíte za psacím stolem, možná by stálo za to i tu kancelář trochu zlidštit. Samozřejmě, že asi nebudete mít možnost měnit podlahové krytiny, ani nátěry stěn. Ale někdy stačí málo. Pokud si třeba uspořádáte pracoviště tak, aby bylo čisté a přehledné, může vám to pomoci snížit hladinu stresu a přispět k vašemu lepšímu zdravotnímu stavu.

1) Tak jako doma i v kanceláři se obklopte spoustou zdravých pokojových rostlin. Budou vám pomáhat vypořádat se s toxiny, které mohou unikat z kancelářského nábytku či s elektrosmogem vyzařujícím z elektrických přístrojů včetně počítačů. Navíc zelená barva rostlin uklidňuje a působí dobře na unavené oči.
2) Pracovní stůl by měl být pokud možno vždy uklizen. V ideálním případě by na něm mělo ležet pouze to, s čím právě aktivně pracujete. Umožní vám to soustředění na právě vykonávanou činnost. Podle principů feng shui by stolní osvětlení mělo být umístěno v levém zadním rohu stolu a na stole by měla stát váza s květinami.
3) Umožněte volnou cirkulaci vzduchu mírným pootevřením okna. Vydýchaný vzduch způsobuje ospalost, poruchy koncentrace a bolesti hlavy.
4) Zútulněte svou kancelář - dejte si na stůl nebo na stěnu nějaký vám milý obrázek.
5) Pořiďte si nástěnku, na kterou si budete psát důležité vzkazy a zároveň třeba i vystavovat pohlednice z dovolené.
6) Na monitor počítače si položte svůj oblíbený kámen. Některé kameny mají dokonce schopnost pohlcovat negativní energie. Je to například křišťál, růženín či černý turmalín. Nesmíte je však zapomínat čas od času vyčistit - například ponořením na dvacet čtyři hodin do slané vody.
7) Elektrosmog můžete odrušit i za pomoci tachyonové technologie. Tachyonové buňky se dají umístit na mobilní telefony, monitory, klávesnice, myš i rádio. Elektrické hodiny byste měli raději vyhodit a nahradit je klasickými.
8) Energii místnosti obohatíte i zapálením aromaterapeutické vonné lampy. Například rozmarýnový olej a olej z máty peprné pročišťují mysl a napomáhají soustředění. Vyhnout by se jim však měli epileptici a těhotné ženy. Heřmánek uklidňuje, je vynikajícím antistresorem a nemá žádné kontraindikace. Pokud si budete chtít zavzpomínat na dovolenou v lese, budete se chtít osvěžit, zvednout si sebedůvěru či ubránit se chřipce, tak si zvolte borovici. Kupujte jen kvalitní éterické oleje a vyvarujte se všech syntetických osvěžovačů vzduchu.
9) Alespoň jednou do roka si udělejte generální úklid, vytřiďte a vyházejte všechny nepotřebné papíry a materiály. Důležité dokumenty mějte úhledně zařazené v barevných pořadačích.
10) Velmi uklidňující účinek na nervy má akvárium s rybkami a provzdušňovačem. Pokud vám ho šéf nedovolí, pořiďte si virtuální akvárium jako screensaver. Ale nezapomeňte, že i virtuální rybičky se musí pravidelně krmit.