For Babies
Víte, jak pečovat o svou pleť? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 14 Duben 2008 10:03

Bohužel, ať se nám to líbí nebo ne, den po dni nezadržitelně stárneme. S námi samozřejmě celý organismus včetně kůže. S tím jak nám roky přibývají o ni musíme víc a víc pečovat, aby zůstala pružná, svěží a především zdravá.
Když hovoříme o péči, možná si řeknete, že na tom přece není nic tak složitého. Krémů určených pro mastnou či suchou pleť nabízí každá drogérie dostatek a jejich aplikace je naprosto bezproblémová. Problém ovšem může nastat už při výběru. Máte jasno v tom, jaký typ pleti vlastně máte?
Pro každodenní domácí péči stačí základní jednoduché dělení na pleť mastnou, suchou, smíšenou a normální.

Mastná pleť
je hrubší a má zřetelně rozšířené póry. Znatelná jsou zejména ústí mazových žláz (komedony), která mohou být uzavřena černými čepičkami. Mastná pleť je relativně odolná, avšak vyžaduje zvýšenou péči, zejména v pubertě. Pravidelně (nejlépe tedy ráno a večer) by se měla ošetřovat pleťovým mlékem a pleťovou vodou nebo čisticím gelem či pěnou, následovně nanést hydratační krém nebo lehký krém či emulzi. Pravidelně by se také mělo provádět hluboké čištění odborníkem, nejlépe ve formě pleťové masky stahující ústí mazových žlázek.

Suchá pleť
je méně odolná a vzhledem k nedostatečné činnosti mazových žláz působí jako slabá. Většinou je citlivá a vyžaduje více péče. Ke každodennímu ošetření je vhodné používat pleťové mléko, pleťovou vodu a hydratační krém nebo krém s vitaminy A a E. Pravidelně by se také měla používat výživná pleťová maska.

Smíšená pleť
je nestejnoměrně promašťována, nejvíce zejména v oblasti nosu, čela a brady. Ostatní partie jsou normální nebo suché. Tento typ pleti je nejčastější. U smíšené pleti by se mělo používat k očištění pleťové mléko, ale na mastné partie pleťová voda, pro dočištění středu obličeje čisticí gel či pěna a na závěr hydratační krém. U tohoto typu pleti je vhodné pravidelně čistit centrální partie obličeje u kosmetičky a používat hydratační pleťové masky.

Normální pleť
je samozřejmě ideální a na pohled velmi pěkná a pružná. Je totiž stejnoměrně promašťovaná, póry jsou jemné a téměř neznatelné. Ošetřuje se pleťovým mlékem, pleťovou vodou a hydratačním krémem. Pro tento typ pleti jsou nejlepší osvěžující pleťové masky, např. z ovocných kyselin.
Která je ta moje?

Tak, teď už víte, jaké čtyři typy pleti rozeznáváme. Pořád ale ještě asi netušíte nic o tom, do které skupiny právě vy patříte. Test je poměrně jednoduchý.

Večer omyjte obličej vodou, ráno na něj přiložte papírový ubrousek a lehce přitlačte zejména na čele, nose, tvářích a bradě. Mastná pleť zanechá mastný otisk, u suché zůstane ubrousek bez otisku, normální bude mít otisk pouze ve středu obličeje, pleť smíšená zanechá otisk v místech čela, nosu a brady, avšak tváře zůstanou suché.

Samozřejmě je nutné si uvědomit, že typ kůže však není po celém těle stejný. Kůže bývá mastnější na zádech, obličeji a hrudníku, sušší naopak bývá na rukou, nohách a chodidlech, kde se mazové žlázy nevyskytují. V souvislosti se změnami v organismu a s přibývajícím věkem se typ pleti může během života měnit. Pro každou péči je velmi důležité brát v úvahu momentální stav pleti – například její promaštění a citlivost.


zdroj: www.medicina.cz, Gabriela Maděričová