Očkování proti pneumokokovi zdarma PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Neděle, 29 Listopad 2009 21:35

 

pediatrVe všem tom humbuku okolo očkování proti prasečí chřipce, skoro zanikla zpráva o tom, že rodiče už nebudou muset platit drahé očkování proti pneumokokovi. To bude státem hrazené, ale nepovinné.

 

Strašák jménem pneumokok. Hlavně rodiče dětí do pěti let se právem obávali zákeřné nemoci, která sice nenapadá velké procento dětí, ale když už zaútočí, nikdo si nemůže být jistý průběhem. Pneumokok může způsobit zápaly plic, záněty mozkových blan, otravy krve a další závažná onemocnění se všemi vážnými následky včetně smrti. Zrovna tak ale může bakterie pneumokoka způsobit třeba „jen“ zánět středního ucha, o kterém po 14 denním přeléčení ani nevíte. Už několik let je možné se proti pneumokokovi nechat očkovat a poté, co se rozjela masivní reklamní kampaň a o pneumokokovi se začalo více mluvit, také mnoho rodičů váhalo. Vakcína vhodná od dvou měsíců věku totiž vyšla dost draze. Pokud jste nechali miminko očkovat co nejdříve, tak se všemi přeočkováními vyšla skoro na 8000 Kč a to pro řadu rodin byla nedosažitelná částka. Jiní rodiče zase řešili, zda je riziko této nemoci tak veliké, aby nechali dítě zatížené řadou povinných očkování, očkovat ještě dalším. I teď se budete moci rozhodnout zda očkovat nebo ne, peníze v tom ale nebudou hrát žádnou roli.

 

Od 1.1.2010 vám lékař může nabídnout očkování proti pneumokokovi hrazené státem. Týkat se to bude všech dětí, které se narodily nejdříve v srpnu 2009. Pokud nechcete čekat, až Vašemu letos narozenému prckovi, bude 5 měsíců, budete si muset jednu vakcínu uhradit.

 

K tomuto rozhodnutí vlády, se nedá říct nic jiného, než „KONEČNĚ“. Najednou půjdou udělat i změny v zákonech, aby bylo možné mít nepovinné, ale státem hrazené očkování. Jaktože to nešlo už před rokem, dvěma? To opravdu musí rodiče zveřejňovat příběhy svých postižených nebo zemřelých dětí, aby upozornili na to, že s tím jde něco udělat, pokud stát přestane cpát peníze do předražených státních zakázek, desetitisícových platů neschopných politiků atd. a raději přispěje penězi na něco co má smysl? Model nepovinného hrazeného očkování, funguje ve vyspělých zemích už roky a já jsem pro, aby se zavedl i u nás a pro všechna očkování nejen pro ta nová. Předešlo by se tak dohadům, jestli očkovat proti TBC nebo ne, jestli přeočkovávat proti černému kašli... V dnešní době internetu si přeci každý rozumný rodič vyhledá informace a s pomocí lékaře dokáže zhodnotit, zda je očkování pro dítě nezbytné a jestli s ním třeba nepočkat až do doby, kdy má dítě nastoupit do školky. Určitě mi mnozí rodiče dají za pravdu, že děti do dvou let mají tolik očkování, která špatně snáší, že by bylo daleko lepší je rozložit na více let. Jen doufám, že hrazená vakcína proti pneumokokovi, je jen první krok k dalším změnám v očkování dětí u nás.

 

Nechali jste nebo necháte své děti očkovat proti pneumokokovi? Jste pro to, aby očkování byla nepovinná, ale hrazená?

 
Aktualizováno Neděle, 29 Listopad 2009 22:34