For Babies
Buďte spokojená máma PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Čtvrtek, 26 Listopad 2009 06:52

5319841Po porodu se vám zdá nemožné být atraktivní ženou a zároveň mámou na plný úvazek. To se časem zlepší, ale je důležité právě první týdny po narození vašeho děťátka, začít na sobě pracovat, protože jen spokojená máma může mít spokojené miminko.

 

Možná vám o tom vyprávěly maminky už když jste byla těhotná, jenže jste jim nevěřila nebo jste si prostě nepřipouštěla, že by vás to mohlo potkat. A pak přijdou první týdny s miminkem a je to tu, najednou zjistíte, že máte mastné vlasy, protože jste si je prostě nezvládla umýt. Jako zákonem schválnosti vždycky, když si pustíte sprchu, začne váš uzlíček plakat. Když máte dalších 20 minut volného času, snažíte se alespoň najíst a někdy se přistihnete, jak přemýšlíte, jestli se půjdete vyčůrat a připravíte se tak o dvě minuty vytouženého spánku. Pokud se ale budete neustále stresovat a neuděláte si na sebe chvilku, zblázníte se.

 

První krok

Opravdu se ve vašem nabitém dni nenajde půl hodinka, kterou se můžete sobě věnovat? Zkuste to třeba až přijde manžel z práce, předejte mu péči o miminko a napusťte si vanu nebo si jen zalezte na chvíli do ložnice s knížkou. Důležité je, aby jste dělala činnost, která je prospěšná jen vám, žádné vysávání, věšení prádla, mytí nádobí, příprava večeře, zkrátka půl hodiny denně dělejte něco jen pro sebe. Konečně budete spokojená nejen vy, ale i vaše miminko, už po pár dnech si budete moct všimnout, jak je vaše dítě daleko usměvavější a šťastnější.

 

Po pár měsících

Jakmile miminko povyroste, váš život získá určitý řád a vy konečně budete moct zase trochu plánovat. Půlhodinka času na sebe by vám ale měla zůstat. K tomu byste se rozhodně měla vrátit k věcem, které jste dělala před porodem. Najděte si každý měsíc čas na posezení s kamarádkami, zajděte si ke kadeřnici… Pokud jste byla zvyklá se denně líčit, rozhodně byste se neměla zanedbávat ani teď, když je na vše daleko méně času, vždyť stačí jen trochu řasenky…

 

Nové aktivity

Některé maminky v sobě najednou objeví netušené touhy, chtějí zkusit nějaký sport nebo třeba studovat. Nebraňte se tomu a zhodnoťte své možnosti. Některé sporty lze dělat i s kočárkem, bude to zábava pro vás i pro miminko. Se studiem už je to časově náročnější, můžete nejdříve zkusit třeba nějaký domácí kurz. Pokud máte možnost hlídání, určitě zvládnete i dálkové studium. Vaše nové aktivity vám zvednou sebevědomí. Díky tomu budete vše zvládat lépe, budete mít šťastnou rodinu a vaše dítě ve vás bude mít svůj vzor.

 

Máte nějaký recept, jak být šťastnou a spokojenou mámou? Podělte se s námi o něj.