Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Psi versus děti PDF Tisk Email
Napsal uživatel Ilona   
Úterý, 10 Listopad 2009 22:59

O víkendu napadl rodinný rotvajler šestiletého chlapce na Hradecku. Ten bojuje o život v nemocnici. Tak jak je to s těmi psi a dětmi? Svůj příběh, jako reakci na předschozí článek o napadení batolete psem, nám poslala Ilona.

 

 

Četla jsem reakce dotčených pejskařů na článek o napadení dítěte psem, možná ještě před lety bych také s autorkou článku nesouhlasila, jenže dnešní doba je prostě jiná a nezodpovědných pejskařů je zkrátka daleko víc než těch, kteří se o svého psa starají se vším všudy. Jen pro příklad, vyrostla jsem na vesnici, kde bylo docela běžné i to, že čas od času někomu pes utekl, ale byl tak vychovaný, že jen málokdy někoho napadl. Když už se po někom ohnal, většinou za to mohl onen člověk, někdy dítě, ale to se vždy vyříkalo mezi sousedy. Kdyby se to stalo dnes, asi by pes musel být utracen. Ale tehdy to opravdu bylo tak, že se prostě vědělo, čí pes je a že jinak agresivní není, a tak se to dál neřešilo. Na výkaly jste narazili málokdy, většina měla psa na zahradě a tam si to po něm uklidila a jinak se chodilo se psy do nedalekých polí, kde bylo potřeba „hnojení“.

 

Dnes je to na vesnici, kde mí rodiče stále žijí, pořád stejné. Já se odstěhovala po svatbě do města a nestačila jsem zírat. V každém patře našeho paneláku mají psa. Poznáte to už když vejdete do vchodu, kde je cítit moč z očurané zdi. Sotva vylezete před vchod, potkáte souseda s cigaretou, který čeká, až jeho pes udělá potřebu kolikrát přímo na chodník a pak jdou domů, což je celé venčení... Z našeho vchodu, kde je odhadem 8 psů, jsem viděla s pytlíkem na exkrementy jen jednu paní. Průměrná doba se psem venku je u všech sousedů tak 10 minut třikrát denně. Není už to týrání? Také vždy poznám, kdo odjel na dovolenou, to se celou dobu ozvývá z nějakého z bytů vytí.

 

Hlavní důvod, proč jsem se ale rozhodla vám napsat je ten, že můj osmiletý syn má bohužel kvůli psovi doživotní následky a trauma. A dodnes se můžu s někým hádat, jestli psa provokoval nebo ne...

Pro začátek musím říct, že Kubík odmala ví, jak se k psům má chovat, moji rodiče mají vlčáka a voříška a nikdy s nimi neměl sebemenší problém. Ani s jinými psy. Až jsme se jednou vracely s kamarádkou, jejím sedmiletým synem a tehdy pětiletým Kubou, z koupaliště. Kluci byli rozjívení a celou cestu po sobě „stříleli“ pistolkami, které vydávaly různé zvuky (nebyly v nich žádné kapslíky apod.). Šli jsme okolo zahradní restaurace, kde seděla parta mladých lidí na pivu, a jeden z nich měl u nohou staforda bez vodítka a košíku. Pak už bylo všechno otázkou několika vteřin. Kluci nemířili na psa, ale jen si dovolili v jeho blízkosti pokračovat ve hře, aniž by si ho všimli. Pes vystartoval a začal zuřivě kousat Kubíka do ruky ve které měl pistolku, když se ho majitel snažil odtrhnout, pes neustále vyjížděl a chňapal po synovi.

 

Zavolali jsme záchranku, a pak Kubíka místo léta plného her, čekalo léto plné bolesti, operací a reoperací. Výsledek? Kubík přišel o malíček a prsteníček na pravé ruce, ostatní prsty mají sníženou hybnost, takže se musel naučit používat levou ruku. Na ruce mu také chybí kus svaloviny, který se bude muset řešit plastikou. Když potkáme psa bez vodítka, Kubík je úplně bez sebe. Majitel většinou volá, že pes nic nedělá, ale vysvětlujte mu, že Kubík má ze psů hrůzu. I mí rodiče musí před naší návštěvou psy zavřít tak, aby je Kuba neviděl.A jak dopadl majitel psa? Dostal pokutu, u soudu pak roční podmínku a může si pořídit dalšího psa, kdykoliv se mu zlíbí. Nám měl vyplatit 20 tisíc bolestné. Zatím jsme ale neviděli ani korunu, protože bere jen minimum od sociálky. Hlavně je ale zdravý a může se nám smát...

 

A tak jsem pro to, aby se majitelé psů hnali k odpovědnosti za všechno co jejich zvíře způsobí, ať už jen znečistí chodník nebo někoho napadne. Pes je brán jako věc stejně jako třeba auto. A když někoho srazím autem, dostanu za to mnohem vyšší trest. A jsem i pro vybírání poplatků. Za ně bych pak ale zřídila výcviková centra, kde by se každý pejskař učil zacházet se psem, ale také tady mohl psa nechat volně proběhnout. Naopak bych vymezila zóny, kam psi prostě nesmí a rozhodně jsem proti, aby je rodiče brali na hřiště mezi děti. A na bojová plemena a větší psy – hlídače, by měl mít každý zvláštní povolení, jako se vydává na zbraň. Možná vám to přijde přehnané, ale kdo neviděl na vlastní oči, jak jeho dítě takový pes trhá, kdo nezažil tu bezmoc něco udělat a neviděl strach v očích dítěte, ten to asi nepochopí. Myslím, že spousta pejskařů stále zapomíná, že pes je především zvíře, které se řídí instinkty a tak vlastně nikdy nemůžou vědět, jak se zachová. Ony takové vyhlášky o vodítkách a košících mají své opodstatnění. A úklid hromádek? Na těch se právě ukazuje, jak je ten který pejskař zodpovědný...

Aktualizováno Středa, 11 Listopad 2009 00:07
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo