Fuj, to je ale čuně! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 14 Duben 2008 10:00

Určitě ty rodinky taky znáte. Posadí se vedle vás v restauraci a vy víte, že máte o program postaráno. Jejich batole totiž konzumuje stravu takovým způsobem, že se těžko rozhodujete, jestli se máte smát, nebo plakat. Bohužel obvykle zvítězí to druhé, to když seškrabujete zbytky jídla z vlasů a oblečení.
Je až k nevíře, kolik dětí starších dvou let neumí jíst. Sahají do talíře rukama, jídlo rozpatlávají po stole a plivou zpátky do talíře.

Co dělat, aby mezi ně vaše dítě nepatřilo?
1. Dejte mu do ruky lžíci ve chvíli, kdy si o ni řekne. Pravda, chvíli se nebude umět trefit do pusy, ale to se časem změní.
2. Nenechávejte ho zpočátku jíst bez dozoru. Naučilo by se vyndávat jídlo z pusy a patlat ho. Pokud bude od počátku jíst správně, budete mít později mnohem méně práce.
3. Jídlo se nesmí plivat ani házet. V tom musí být jasno. Pokud vaše dítě poslechne, pochvalte ho. Pokud ne, nekompromisně mu jídlo vezměte.
4. Není potřeba, aby dítě jedlo jenom lžící. Velmi rychle se naučí zacházet i s dětskou vidličkou, pokud mu dáte příležitost. Vždy ale používejte dětský příbor, tím velkým by se dítěti špatně manipulovala a mohlo by se zranit.
5. Pokud se dítě učí zacházet s příborem, vybírejte vhodná jídla. S bramborovou kaší si dítě přece jen poradí lépe než s nudlovou polévkou.
6. Nepatřete mezi maminky, které doma dítě ještě ve třech letech krmí, aby neumazalo sváteční ubrus a v restauraci ho nechají dělat, co se mu zlíbí. Ony to přece prát nebudou.