Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Jak na výchovu? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 09 Listopad 2009 22:44

Když jsem byla těhotná, mé představy o výchově byly značně zkreslené. Měla jsem jasno v tom, že své dítě nebudu fyzicky trestat, pokud to nebude opravdu nutné, a budu se snažit dítěti vždy vše vysvětlit. Také jsem zavrhla kamarádskou i autoritativní výchovu, zato jsem za základ považovala pozdrav a poděkování a samozřejmě absenci sprostých slov. Jenže člověk míní...

 

 

Po dvou letech si někdy opravdu nevím rady, jak dál s výchovou a o tom, že je správná, pochybuji prakticky pořád. Adík to se mnou prostě umí a nejen se mnou... Navíc co rodič, to jiná výchova a některé střety s rodiči jiných dětí, opravdu nejsou příjemné.

 

S Adíkem nikdy nebylo moc výchovných potíží, byl celkem „cepovaný“ a stačilo ho vždy v chování jen trochu usměrnit. V 18 měsících poprosil, poděkoval, pozdravil, než by se pral, raději ustoupil. Jenže pak přišla ke slovu realita ve formě dětí, které slušné chování nijak neřešily a už vůbec ne jejich maminky, které většinou byly příliš zaneprázdněné hovorem na to, aby své dítko napomenuli. A tak byl Adík otloukánek a „slušný blbec“. Co naplat, než abych pořád za něj všechno řešila, povolila jsem. „Když chce někdo půjčit tvou hračku, musí ti za ni nabídnout něco ze svých. Když ti chce někdo něco vytrhnout, per se. Když ti někdo vrazí facku, vrať mu ji. Když někdo neumí slušně požádat, nic mu nedávej a pokud ti to vezme, vem mu něco, co je jeho.“ To byly naše pravidla na pískovišti a zkrátka všude, kde byly děti. Za chvíli si to Adík zapamatoval a já byla hrdá, jak skvěle jsem to zvládla. Ale..

 

Přišel druhý Adíkovo rok a období „moje“. Je jedno o co jde a zda je věc jeho, o cokoliv se dokáže poprat a to bohužel i s mnohem menšími dětmi. Byly situace, kdy jsem byla opravdu zoufalá, nechtěla jsem jeho násilí, řešit tím, že sama použiji násilí a domluvy nezabíraly. Nebrat ho mezi děti, také nebylo řešení a manžel jako vždy mi neuměl nijak poradit. A tak byl Adík všude za toho, kdo se rve, bije děti a je lepší se od něj držet dál. Mezi kamarádkami jsem si mohla dovolit to, že dokud netekla krev a nešlo o život, mohly si děti trochu nabančit. Jenže co dělat, když zaútočil na cizí dítě, které nemělo povolení mu to prostě vrátit? Nastávaly situace, kdy hysterická máma strhla Adíka z jejího o hlavu většího dítěte a odhodila ho naštěstí mě do náruče. Pak jsem zažila tatínka, který mi přišel vynadat, že moje dítě bije jeho dítě a to se neumí bránit. Chápala jsem je, Adámkovi vyčinila, ale stejně jsem měla dojem, že to oněm rodičům nestačí. Jenže já svého syna prostě neumím zbít.

 

Tahle zoufalá situace trvala tři měsíce a najednou, jako když utne, Adík se zase vrátil do starých kolejí a dochází spíše k situacím, kdy se chce pomazlit s některým dítětem a povalí ho. Čas od času se s nějakým prckem trochu pošťuchuje, ale neútočí. V rámci spravedlnosti napomíná ostatní děti, co se smí a co ne, zastane se kamaráda apod. Já jen doufám, že to zase není klid před bouří.

 

Tím, že čekáme druhého kluka, jsem zase spadla do naivní představy, že už o výchově něco vím a budu se tím řídit. Jenže už teď se musím krotit, protože je mi jasné, že ač kluk, může to být úplně jiná povaha a podle mě je na výchově dětí je nejtěžší naučit je, že každá situace se nemusí řešit stejně. Obávám se, že až se dostanou mimo křídla rodičů, určitě spíše využijí ostřejší lokty než příliš slušné chování. Dnešní doba je bohužel taková.

 
Aktualizováno Pondělí, 09 Listopad 2009 22:53
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo