Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Druhý porod PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 02 Listopad 2009 22:01

Myslela jsem si, že jako jako druhorodička, budu mít o porodu a o tom, co přijde po něm, zcela jasno. Jenže místo toho mám hlavu plnou otázek, kterými pravidelně zásobuji i manžela. Jakou zvolit porodnici? Mám zkusit alternativní porod? Měla bych znovu navštívit předporodní kurz? A co všechno udělat proto, abych tentokrát kojila?

 

 

Když jsem čekala Adámka, vyzkoušela jsem všechno možné, četla hodně knih, byla jsem na předporodním kurzu, semináři s laktační poradkyní, chodila jsem na aquaaerobik a hodiny trávila na internetu čtením všeho možného o porodu a dětech. Porodu jsem se nebála, měla jsem jasno, že proběhne bez epidurálu a přirozenou cestou v nejbližší porodnici v našem městě a protože porodní bolesti zvládají ženy po staletí, zvládnu je přeci také. Bylo mi jedno, jestli u něj bude manžel nebo ne. Jak to dopadlo? Nacvičené dýchání z kurzu jsem nepoužila, protože se mi po něm opravdu neulevilo, našla jsem si svou úlevovou polohu ve vaně a prodýchávala tak, aby to co nejméně bolelo. Za manžela u porodu jsem nakonec byla ráda, a díky němu jsem si rozmyslela i epidurál, o kterém jsem v posledních hodinách, začala uvažovat. Po porodu mi bylo líto, že mi miminko odvezli, ale nedokázala jsem se ozvat a když přišly poporodní komplikace, kvůli kterým mě sestra nazvala hysterkou, opravdu jsem nabyla dojmu, že jde o běžný průběh. Ještě večer jsem šla znovu na sál... Přes nastudované techniky kojení, jsem kojit nedokázala a po deseti dnech odcházela od pediatra s krabicí mléka. Jediná laktační poradkyně, na kterou jsme tehdy měla číslo, měla totiž dovolenou... Namísto miminka, které podle knih první měsíce prakticky prospí, jsem doma měla uplakaný uzlíček, který trápily koliky a naspal za celý den a noc maximálně 8 hodin.

 

Dnes už vím, jak bych si přála porod prožít, kam se obrátit při potížích s kojením, jaké problémy provází šestinedělí a že mít spoustu informací ještě neznamená, že je budu umět správně použít. Knížky už zásadně nečtu, internet sleduji sporadicky a snažím se řídit svými zkušennostmi. Těhotenské cvičení mi plně vynahradí péče o Adámka, o předporodním kurzu jsem neuvažovala. Mé plány mi přetrhla nemocnice, kde jsem se rozhodla rodit, ta totiž kurz vyžaduje. Kromě klasického porodnického oddělení totiž nabízí i Centrum aktivního porodu a já vlastně zjistila, že nevím, jestli chci porod klasický nebo alternativní. Dokonce je zde možnost porodu do vody, a protože mi vana pomohla u prvního porodu, zvažuji i tuto variantu, ovšem ke zděšení manžela, který o tom nechce ani slyšet. Ovšem u porodu chce být i tentokrát. Zrovna tak opakování kurzu mu přijde zbytečné a hlavně časově náročnější vzhledem k tomu, že musíme oba skloubit práci a péči o Adíka, plus ona porodnice je od nás vzdálena půl hodiny autem. Jenže není přeci jen lepší poznat zdejší porodní asistentky, prohlédnout si s nimi porodnici, vyptat se na kojení a alternativní porod? Trochu se totiž obávám toho, že mi odpovědi budou opět k ničemu, protože vše zase bude jinak.

 

Čas se krátí a už jsem na to byla upozorněna i porodními asistenkami ve vybrané porodnici. Mimochodem k té jsem se rozhodla také docela nedávno, mé důvody jsou jasné – není nijak daleko, nabízí možnost volby polohy při porodu, miminko máte hned u sebe, jsou zde laktační poradkyně, které můžu navštvívit i po návratu z porodnice a je tu velká šance získat nadstandartní pokoj. Ten si přeji ze dvou důvodů, ten první je, že mě nebude rušit další miminko, když to mé bude spát, jako to bylo po prvním porodu, a ten druhý je, že návštěvy bodou moct přijet podle toho jak jim se to hodí a ne jak je určený čas, který jim většinou nevyhovuje. Bohužel ale tato porodnice není příliš nakloněna epidurálu, tak doufám, že ho nebudu potřebovat.

 

Manžel, stejně jako asi každý nastávající táta a také řada maminek, nechápe, co je na porodu tak složitého k plánování. Jenže já jsem typ, který musí mít nalinkováno i nenaplánovatelné věci, jako je třeba zrovna porod, jinak propadám panice. Ale možná se ke mně hormony smilují a za měsíc si jen řeknu „ono to nějak dopadne“.

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo