Ať žijí bylinky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 14 Duben 2008 09:58

Pomalu ale jistě se vracíme ke zvykům našich babiček. Pro ty bývalo běžné, že se jim mezi okny zelenaly truhlíky bylinek. Co říkáte, nestálo by za to dopřát si také luxus voňavého čerstvého koření?
Bylinek, které v kuchyni používáme, je hodně široká škála. Jsou většinou nenáročné na prostor a mnohdy provoní a osvěží celý byt. Pokud je v kuchyni využíváte opravdu často, měly by se pěstovat blízko, aby byly vždy dosažitelné. Tak se stanou přirozenou součástí připravovaných pokrmů.
A co bychom určitě měli do květináče zasadit? V žádném případě nesmí chybět:


Bazalka
Bazalku pěstujeme ve větším množství, protože jí v kuchyni není nikdy dost. Při pěstování jí vyhradíme zvláštní prostor, aby mohla růst. Je to velmi žíznivá bylinka, takže dbáme na to, aby měla dostatek vody, ale nebyla přelitá. Kromě vody bychom jí měli zajistit dostatek světla a tepla.

Pažitka
Pěstování pažitky je velice jednoduché. Stačí jí dopřát slunce a vodu. Pažitku bychom neměli nechat vykvést, protože pak ztrácí svou mírnou česnekovou chuť.

Majoránka
Majoránka by rozhodně neměla mezi našimi bylinkami chybět. Je to jednoletka, která se pěstuje ze semen. Při přesazování vždy dbáme na vzdálenosti, protože majoránka se hodně košatí a roste do šířky. Celou nať rostlinky s nerozvinutými poupaty sbíráme asi třikrát za sezónu, přibližně od července do srpna. Stonky odřezáváme asi 5 cm nad zemí.

Rozmarýn
Oproti majoránce je rozmarýn stále zelená bylinka, kterou pěstujeme na slunném teplém místě. Můžeme ho pěstovat ze semen, ale řízkování podstatně jednodušší způsob.

Tymián
Stejně jako rozmarýn je i tymián trvalka. Dospívá pomalu, takže občas bývá lepší koupit dospělou rostlinu. U tymiánu můžeme ostříhat všechny nové oddenky. Nikdy ale tymián nenecháme vyschnout.
Se všemi bylinkami můžeme v kuchyni podnikat zajímavé experimenty. Od kořenění jídel, přes špikování mas k ochucování olejů a octů.
zdroj:vareni.cz