For Babies
Těhotenství za volantem PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Úterý, 20 Říjen 2009 22:17

Život bez auta, je dnes pro většinu lidí nepředstavitelný. Cestování autem je rychlé a pohodlné a rodiny s dětmi ocení svého „čtyřkolového miláčka“ několikanásobně. O tom, že děti musí cestovat v autosedačkách, není potřeba diskutovat. Ale co těhulky? Je pro ně „pásání“ bezpečné?

 

 

Těhotné ženy mají v autě výjimku a v posledních měsících se poutat nemusí, jenže odborníci vyzkoumali, že pro život plodu, je daleko menší riziko, pokud se nastávající maminka připoutá.

Gravidní žena by měla spodní popruh pásu vést co nejníže pod břichem, rozhodně nesmí být přes bříško. Horní část pásu má vést mezi prsy a pak bokem vedle břicha. Při případné havárii, by nemělo dojít ke zranění miminka nebo těhulky. Samozřejmě záleží na rychlosti nárazu.

 

Pokud se žena připoutá špatně nebo vůbec, je nejvyšší riziko hlavně pro plod. Při vedení pásu přes břicho, dochází při těžší havárii k odloučení placenty a smrti miminka. Velké riziko je samozřejmě i pro matku. Pokud se žena nepřipoutá, výsledek je stejný, riziko smrtelných následků pro matku i dítě je ale ještě vyšší. Při nárazu dobře připoutané ženy, může dojít ke krátkodobému tlaku na plod v nejnižším bodě břicha. Ten mu ovšem škodí nejméně. Pokud chcete být v autě ještě klidnější, můžete si ve specializovaném obchodě koupit pás přímo pro těhotné ženy.

 

A jak je to s airbagy? Pokud sedíte na místě spolujezdce, posuňte sedadlo co nejvíce dozadu. To samé paltí i pro místo řidiče. Tady ale samozřejmě musíte přihlížet k tomu, abyste dosáhla na pedály. Pokud je to jen trochu možné, raději byste se měla řízení ve vysokém stupni těhotenství vyhnout. A to nejen kvůli airbagu, ale i kvůli dalším potížím, které může poslední měsíc těhotenství přinést. Může vás postihnout náhlá nevolnost či únava případně vás překvapí začínající porod. Samozřejmě záleží i na vzdálenosti, kterou se chystáte ujet.