Zas už tedy je alergie! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 14 Duben 2008 09:52


Sluníčko nás láká ve a asi všichni máme radost z toho, že už je zase jaro. Bohužel právě s ním přicházejí i alergie.
Dnes už víme, že v některých lidských chromozomech je uložen genový základ pro alergii. Je to především pátý a jedenáctý chromozom. Tuto rizikovou vlastnost bohužel vyléčit nelze. Ale můžeme aktivně vstupovat do „pochodu alergie“.

Prvním a nelehkým úkolem je vyhledat, určit a rozpoznat alergika. Mnohokrát nám uniká a unikne. Dříve než totiž propuknou naplno projevy choroby, nebývá nic vidět. A když už propuknou, bývá zase pozdě. Proto tam, kde se už v rodině alergické onemocnění vyskytlo, je naléhavé se pokusit dodržovat - ale CELOŽIVOTNĚ- některá pravidla:

• Lidé, kteří se rozhodli společně žít a mít děti, by měli o sobě co nejvíc vědět.
• Výskyt alergie u některého či některých členů rodin by měl znamenat pro každého dalšího v rodině snahu o vyšetření alergických protilátek.
• Budoucí rodiče by si měli být vědomi toho, že výchozím startem prevence je doba těhotenství a že:
1. kuřáctví těhotné ženy
2. kontakt s domácími zvířaty v bytě
3. nevhodné bytové prostředí
4. požívání vajec a kravského mléka v posledních čtyřech měsících těhotenství
- to vše podněcuje ve vyvíjejícím se plodu tvorbu alergických protilátek a naprogramovává riziko budoucího časného vzniku alergie.
• Vždycky, pokud je to možné, by po narození mělo být dítě co nejdéle kojeno, v bytě by se nemělo kouřit a mělo by být celkově bezprašné prostředí se správnou teplotou /20 st. C/ a relativní vlhkostí /40 -50%/.
• V průběhu prvního roku života by se dítěti neměl podávat vaječný bílek a mělo by se vyhnout bílkovinám kravského mléka.
• U kojících matek by měla být upravena výživa s omezením vaječného bílku a bílkovin