S dětmi o sexu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 16 Září 2009 22:29

eptPoslanci chtěli prosadit snížení trestní odpovědnosti a tedy i povolit, aby mládež začala se sexem o rok dříve. Nakonec se to nepodařilo. Jaké to je, když se vaše dítě, které se vám nedávno batolilo u nohou, najednou začne ptát na sex? A co když si přivede prvního partnera a pídí se po vhodné antikoncepci?


Před dětmi byste se neměli stydět. O rozdílech mezi rukama a holkama a třeba o tom, jak vznikají děti, byste s nimi měli mluvit od nejútlejšího věku, kdy se začnou zvídavě rozhlížet a ptát. Míru a formu informací musíte vždy přizpůsobit věku a není vždy jednoduché vše vysvětlit. Výsledkem ale je, že váš puberťák ve vás bude mít důvěru a budete první za kým přijde, když bude tápat.

„Simonce jsme vysvětlili základ a mohla se na cokoliv ptát už od školky.“ Vypráví Karolína. „Hodně nesmělé otázky začala pokládat kolem 12 roku věku, kdy jí začala menstruace a spolu s tím se měnila postava a začalo růst ochlupení. Nejprve to byly otázky kolem velikosti prsou, jestli si má chloupky holit a zda by mohla používat tampony. Kolem 14 roku už se pídila po milostném životě. Zamilovala se do staršího spolužáka a tak se chtěla líbit. Koupila jsem jí hezké oblečení, řasenku a lesk na rty, ale dál jsme se nedostaly. To až v 16 letech, kdy přišla domů představit svou velkou lásku. Scházela se s ním už půl roku a zatím nedošli dál než k líbání a nesmělému osahávání. Svěřila se mi, že by se s ním chtěla milovat, ale nevěděla, kdy je vhodná doba. Samozřejmě to pro mě byl šok, najednou si člověk uvědomí, že už je velká, už nepotřebuje pomazlit, pofoukat koleno, přebalit plínku… Byla jsem ale ráda, že mi důvěřuje, probrali jsme všechno, co ji zajímalo a zašly ke gynekoložce pro antikoncepci. Slíbila mi, že se budou chránit i kondomem a to také dodržela. I když se po roce rozešli, má na první milování hezké vzpomínky a hlavně vše zůstalo bez následků v podobě nechtěného těhotenství nebo pohlavní nemoci. Dnes má jiného přítele a se svými trablemi se mi pořád svěřuje. Vím, že se stále chrání a až budou jednou plánovat rodinu, určitě to budu vědět mezi prvními.“ Usmívá se Karolína.

já prostě nevím, jak o tom s holkou mluvit.“ Vypráví Jana, máma 12 leté Beáty. „Bea už se trochu líčí, chce nosit podpatky a krátké sukně, má tajný deník a vím, že už ji kluci zajímají. Jenže se mě na nic neptá a při jejích znuděných pohledech nevím, jak začít, abych neslyšela její „ale mami, to já přece vím“. Nemáme mezi sebou takový ten hodně otevřený vztah, je to asi i tím, že jsem se rozvedla, když jí bylo 5 let a pak bylo tolik starostí, že ani nevím, jak to uteklo a je tu puberta. Vím, že už je celkem pozd na sexuální výchovu a trochu se bojím, že nebude dostatečně poučená, ale spoléhám tak trochu na školu a různé časopisy. Doufám, že kdyby cokoliv nevěděla, přijde za mnou.“ Krčí rameny Jana.

Gábina lechtivé otázky se svou devítiletou dcerou, vyřešila knížkou. „Gabča dostala k Vánocům knížku pro její věkovou hranici a může se kdykoliv na cokoliv zeptat. Z knížky měla zpočátku hroznou srandu, ale když není doma táta a brácha, kteří by se jí mohli smát, tak se občas přijde zeptat. Tak snad jsme na dobré cestě. Mladšího syna má na starosti manžel, už mu něco vysvětloval, ale nepletu se jim do toho.“

No a u nás jsme začali vlastně od doby, kdy se Adík začal ptát. Nemáme před ním tabu v podobě zavřených dveří do koupelny nebo na záchod, takže dvouleté batole už zjistilo, že žena a muž jou trošku odlišní. Vysvětlili jsme mu i jak se mamince do bříška dostal bráška (táta dal mámě takové semínko a to se dostalo do máminého vajíčka. A z toho vzniknul brácha.). I když se občas ptá na veřejnosti, nedělá mi problém mu vysvětlit cokoliv. Batolátka mají ve zvyku se objevovat sama, rozhodně mu tedy nezakazujeme hladit si pindíka, pokud není na veřejném místě. Snažíme se už od raného věku být tak otevření, jak to jen jde.

A kdy jste začali se sexuální vychovou vy? Jak vše dětem vysvětlujete?

Aktualizováno Pátek, 18 Září 2009 11:40