For Babies
Alkohol v těhotenství? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 16 Září 2009 21:55

01Sklenička červeného vína je v těhotenství prospěšná.“ „Mastný oběd je dobré spláchnou dvěma deci piva, vždyť jsou v tom vitamíny, to miminku neublíží.“ Která z vás někdy neslyšela podobnou větu? Potkat v zahradní restauraci nastávající maminku s malým pivem, také není ojedinělé. Tak jak to vlastně s alkoholem v těhotenství je?

Lékaři samozřejmě nedoporučují pít alkohol během celého těhotenství, nejdůležitější jsou první tři měsíce. To se embryu vytváří nejdůležitější orgány a následkem alkoholu může žena zapříčinit jeho těžké postižení nebo i smrt a následný potrat! Deci vína nebo piva po prvním trimestru, by neměla ublížit, mějte ale na paměti, že vaše miminko pocítí účinky alkoholu více než vy! Pokud máte neodolatelnou chuť, zvolte raději nealkoholické pivo nebo vinný střik s jednou deci vína a 4 deci vody. V žádném případě nepijte „tvrdý“ alkohol!

Každý rok se u nás bohužel rodí desítky dětí s fetálním alkoholovým syndromem. Znamená to pro ně následky na celý život. Děti alkoholiček se rodí velmi malé a zůstává jim to bohužel po celý život. Postiženy jsou i psychicky, bývají hyperaktivní a někdy i mentálně postižené. Celý život pak musí navštěvovat specialisty a bohužel mají také sklony k alkoholismu.

Ani děti kuřaček na tom ale nejsou nejlépe a lékaři z hrůzou sledují stále častější trendy, kdy se těhotné ženy ani nestydí a producírují se s cigaretou na ulici. Zlozvyk si neodpustí ani při kojení. Jako by si neuvědomovaly, že neničí zdraví jen sobě, ale připravují špatný start do života i svým dětem. Děti aktivních ale i pasivních kuřaček, se rodí menší a později trpí na nemoci dýchacího ústrojí.

Dopřála jste si v těhotenství skleničku? Dokázala jste v těhotenství přestat kouřit?

Aktualizováno Pátek, 18 Září 2009 11:39