Zákeřný pneumokok PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 16 Září 2009 21:18

5174251Během první pandemie 20. století – španělské chřipky, za většinou úmrtí stály druhotné bakteriální infekce, především zápaly plic. Chřipkový virus oslabil nemocného a umožnil tak zaplavení plic bakteriemi.

Nejčastěji zjištěnými bakteriemi v plicích byly pneumokok (Streptococcus pneumoniae), hemofil (Haemophilus influenzae) a zlatý stafylokok (Streptococcus aureus). Shodují se na tom světoví odborníci* na epidemiologii, patologii a infekční choroby.

Mnohé odborné studie ve světle hrozící chřipkové pandemie, kterou nyní vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO), rozebírají souvislost mezi chřipkovým onemocněním a pneumoniemi. Zkoumají úlohu, kterou bakteriální infekce měly na zvýšenou úmrtnost, a to především v době pandemie 1918-19. Podle slov amerického mikrobiologa profesora Keith Klugmana byly bakteriální pneumonie příčinou minimálně 50 procent všech úmrtí v době pandemie v letech 1918-19. Ta si podle odhadů vyžádala mezi 20 až 100 miliony obětí především mezi mladými lidmi ve věkové kategorii 25 až 40 let.

Profesor Klugman dále uvádí, že studie na pacientech z let 1918-19 zaznamenaly jako nejrozšířenější typ bakterie způsobující těžké zápaly plic právě pneumokoka. A proto doporučuje jako jeden ze strategických kroků v boji proti chřipkové pandemii očkování proti pneumokokům. Očkovací látky proti této bakterii jsou k dispozici nejen pro malé děti, ale také dospělou populaci.

V České republice není oproti jiným zemím vyspělého světa očkování dětí proti pneumokokům stále státem hrazené. Rodiče, kteří chtějí své děti proti této nebezpečné bakterii chránit, si jej musí sami zaplatit. A to navzdory tomu, že jej Ministerstvo zdravotnictví již vloni na podzim navrhlo zahrnout mezi bezplatná očkování. Vládní návrh však opakovaně neprošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a naposledy byl úplně vyřazen z programu jednání na nynějším zasedání parlamentu.

Pneumonie není dobré podceňovat. I v sezónních chřipkových epidemiích stojí za vysokou úmrtností především v kategorii seniorů. Nejčastějšími původci zápalů plic jsou viry a bakterie, přičemž bakteriální pneumonie mají většinou těžší průběh. Za 60 až 70 % všech případů bakteriálních pneumonií stojí Streptococcus pneumoniae.

*In-Depth Interview on Interactions between Flu and Pneumonia with Prof. Keith Klugman, Professor, Emory University; Bulletin of GAVI´s PNEUMOADIP at Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, Volume 5, No. 10, October 2008; http://www.preventpneumo.org/news/pneumofocus/fluspecialfocus08.cfm

Death from Bacterial Pneumonia during 1918-19 Influenza Pandemic; John F. Brundage and G. Dennis Shanks; Emerging Infectious Diseases, www.cdc.gov/eid, Vol. 14, No. 8, August 2008

Aktualizováno Pátek, 18 Září 2009 11:39