Péče o zoubky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Neděle, 13 Září 2009 18:16

5131282Že je zdravý chrup důležitý, víme každý, ale víte, jak pečovat o ten dětský? A od kdy? Čemu se rozhodně vyhnout a jak vybírat první kartáček a pastu?

Co je vlastně zubní kaz? Jedná se o bakteriální infekci, která vzniká z cukrů běžně konzumovaného jídla. Bakterie vyprodukují kyselinu, která poruší zubní sklovinu a vznikne zubní kaz. Předejít mu lze pravidelným správným čištěním zubů, které poruší plak a tím přeruší tvorbu kazu. Děti, které mají zubní kazy již v renném věku na mléčných zubech, jsou více ohroženy zubními kazy na druhých zubech.

Miminku můžete čistit ústní dutinu ještě předtím, než se prořízne první zoubek. Postačí vám k tomu mokrá žínka. Miminko si zvykne na pravidelnou péči o dutinu ústní a navíc mu jemnou masáží dásní můžete ulevit od bolestí při prořezávání zoubků. Jakmile se první „perlička“ vyklube, je už péče o zoubek nutná.

Vydejte se proto do lékárny nebo drogerie a vyberte ten nejjemnější kartáček, s malou ploškou štětinek, určený pro kojence a batolata. Za kvalitu si připlaťte, pokud si nejste jisti výběrem, raději si pro kartáček zajděte do lékárny, kde vám opravdu odborně poradí. Kromě jemných štětin, by kartáček měl být snadno uchopitelný jak dítětem, tak rodičem. Při čištění zubů by mělo být dítě v klidu, rozhodně by nemělo s kartáčkem pobíhat.

Na trhu je několik druhů dětských zubních past. Některé jsou dokonce polykací. Dítě by mělo mít kartáček jen „lehce zašpiněný“ pastou. Zoubky dítěti čistěte minimálně dvakrát denně – ráno a večer. Po večerním ´čištění zubů už dítěti nedávejte nic jíst ani pít (kromě vody).

Tím se dostáváme k nejčastějším chybám rodičů, které mají za příčinu dětský zubní kaz. Děti rády usínají s lahvičkou nebo prsem. Odnaučte je to a po čištění zoubků podávejte už jen vodu. Další chybou je olizování lžiček, dudlíků apod. Bakterie, které má v ústech dospělý člově, se přenesou do úst dítěti. K tomu dochází i při líbání dítěte. Snažte se proto omezit projevy lásky širokého příbuzenstva na líbání na tvář a místo olizování upadlého dudlíku, ho opláchněte vodou, kterou můžete nosit v malé lahvi v kabelce.

Jak poznáte zubní kaz? Podle barevných skvrnek. Pokud se objeví bílé tečky, může jít o počáteční zubní kaz, který lze ale ještě zachránit remineralizací. Tmavší tečky můžou být pigmentové skvrny, ale i pokročilý zubní kaz. Vždy se proto poraďte se zubařem. Toho by mělo dítě navštívit poprvé do 12 měsíců věku a pak chodit na pravidelné preventivní prohlídky každý půl rok.

Aktualizováno Pátek, 18 Září 2009 11:38