Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Jak na fóbie? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Neděle, 13 Září 2009 18:13

Ještě nedávno měl Adík hroznou fóbii z koupání a sprchování. Trvala zhruba tři dlouhé měsíce, kdy jsem si už vážně nevěděla rady. Nakonec jsme ji zvládli. Zůstal ale strach z kakání jinam než do pleny.

O potížích s koupáním jsem slyšela od více maminek, tak snad vám nějak pomůžu v bezradné situaci, v jaké jsme byli my. Adík se nerad koupal zhruba do třech měsíců, pak už mu vana nevadila, jen sprcha a to do 18 měsíců. Pak měl jeden den koupání a další jen sprchu bez mytí vlasů. Jenže jednoho dne, jako když utne. Nejprve Adík odmítal jen splachování vlasů, pak bojkotoéval i koupání. A tak to u nás probíhalo tak, že jsem ho jednou rukou držela, zatímco on „tancoval“ po vaně a řval. Časem jsem dospěli k tomu, že už přede dveřmi bytu s sebou hodil na zem, že domů nejde, protže se nebude koupat, ke konci už jsem se bála opravdového traumatu, protže jsem pustila kohoutek a Adík se počural.

Kde ke strachu přišel, netuším, vím, že nemá rád potápění, ale tohle bylo moc. Z rad, které jesm dostala: „koupej se s ním.“ U nás neproveditelné, protože bych neměla jak vyřešit otírání jeho i sebe atd. „Týden ho nekoupej.“ Venku vedra, Adík od písku, navíc špinavý a olepený jako čuně. Už druhý den byl cítit, takže do vany musel.. „Polož ho na záda do vany a tak ho omývej.“ Adík nesnáší ležení na zádech. „Nech ho vykoupat se samotného.“ Veselou žínkou si umyl si vše vlasů. „Zabav ho.“ Žádná hračka ho v tomto období ve vaně nezajímala.Dále jsem vyzkoušela v klidu opakovat, aby si zaklonil hlavu a zavřel oči, že mu voda neublíží. Opakovala jsem čtvrt hodiny a pak jsem to vzdala. Radu, kterou jsem nevyzkoušela: „Já bych ho seřezala.“ určitě nemusím vysvětlovat proč k tomu nedošlo, přestože mi několikrát ujely nervy a já se na Adíka rozkřičela, aby prostě držel.

Nakonec jsme vanu vzdali. Umývala jsem adíka u umyvadla, jen namočenou žínkou a dvakrát týdně jsem se s ním osprchovala ráno, kdy nám mohl pomoci táta. Měl dovoleno sprchovat mě a já za to na oplátku sprchovala jeho. Pak jednoho dne spadl venku na hlavu a asi se mu rizsvítilo. Jako když utne, od toho dne se nebojí sprchy ani koupání ve vaně. Najednou pochopil slova „zakloň hlavu“ a dokonce se čvachtá rád. A já jen doufám, že se fóbie nevrátí.

Na co ale stále nemůžeme přijít je, jak Adíka přesvědčit ke kakání na nočník. Uměl to, ale zase jakokdyž utne a kaká jen do pleny. Vždy před kakáním znervózní, začne být až nepříčetný a pokud nedostane plenu, pustí to do kalhot. Nezabraly odměny v podobě pamlsků, domlouvání, ani možnost výběru na jaký chce nočník, v jaké místnosti chce tlačit nebo zda nechce na velký záchod. Tak nějak doufám, že to opět odezní samo a těším se na to.

Tip:

Kolem druhého roku života dítěte, jsou fóbie zcela normální. Někdy se podaří přijít na to, jak vznikly, jindy přijdou zcela náhle. Často se stává, že se dítě začne něčeho bát v době, kdy udělá velký vývojivý krok, například se naučí chodit, mluvit nebo na nočník.

I když vám strach přijde banální, nepřesvědčujte o tom dítě. Nabídněte mu svou náruč a snažte se ho uklidnit a ujistit, že se mu opravdu nic stát nemůže.

Rozhodně dítě nebijte a snažte se sami zachovat klid. Pokud to jde, vyhýbejte se místům nebo věcem, ze kterých má dítě strach. Pokud to nejde, snažte se ho zabavit něčím jiným. Má-li například strach z injekcí, vezměte mu s sebou k lékaři oblíbenou hračku a sladkost.

I když některé strachy působí opravdu úsměvně, uvědomte si, že dvouleté dítě přemýšlí jinak a tak si neuvědomí, že třeba moucha ho opravdu sníst nemůže. Tím, že jeho strach nebudete brát v potaz, mu můžete způsobit velké trauma.

Pokud se dítě strachy počurává nebo se vám cokoliv nezdá, raději se poraďte s pedoatrem, zda není vhodné navštívit psychologa.

Aktualizováno Pátek, 18 Září 2009 11:37
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo