For Babies
Poprvé ve školce II PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Neděle, 13 Září 2009 18:09

skolkyJaké by mělo mít dítě ve školce oblečení? Jaké dostane ve školce jídlo, a co když má dietu nebo některá jídla nejí? A jaké aktivity ve školkách probíhají?

Každé dítko dostane ve školce svoji skříňku. Do té si uloží oblečení na hraní uvnitř a oblečení na ven. Každá maminka chce mít svou ratolest načančanou, ale do školky se to opravdu nehodí. Přijít můžete v pěkném oblečení, ale v šatně dítko převlečete do tepláčků nebo něčeho staršího. Důležité jsou i pohodlné bačkorky. Děti budou chodit i ven a proto je vhodné jim připravit oblečení i pro tuto příležitost. Boty by měly být jednoduše nasaditelné, ideálně se suchými zipy, které dítě samo zvládne zapnout a rozepnout. Počítejte s tím, že se dítě zamaže nebo oblečení roztrhne a rozhodně ho za to nehubujte, zbytečně byste ho stresovala při hrách. Oblečení by mělo být podepsané, měly by na něm být poutka a rozhodně musí mít snadno zapínatelné zipy a všechny knoflíky. Když si dítě vyzvednete, zkontrolujte, zda je oblečení v pořádku a čisté nebo jestli ho budete muset vyměnit.

Jídlo je pro řadu rodičů docela velký problém. Nejčastěji se řeší to, že dítě se do jídla musí nutit, že něco nejí nebo má dietu. O všem by rozhodně měla být informována vychovatelka. Některé děti se ve školce „srovnají“ a když vidí, jak jedí ostatní, začnou jíst také. Některým musí pomáhat vychovatelka, ta s tím většinou počítá a posadí si nejedlíky blízko sebe, aby je mohla nakrmit. Některé školky nabízí výběr ze dvou jídel a tak můžete vybrat, co vašemu dítěti nejvíce vyhovuje. Pokud má vaše dítě dietu nebo ho nechcete „cpát třeba omáčkami“, musíte se domluvit a nosit si jídlo vlastní, které vám v kuchyni ohřejí. Ne všude jsou ale vstřícní a není to samozřejmost.

Od kamarádky, která má syna na bezlepkové dietě, jsem věděla, že v nedaleké školce jsou ochotni ohřát vlastní jídlo.“ Vypráví Dominika. „Gábinka sice nemá dietu, ale snažíme se dodržovat bio stravu. Vzala jsem tedy jako samozřejmé, že mi v této školce jídlo ohřejí. Zašla jsem přímo za ředitelkou. Ta neměla problém s odlišnými studenými svačinami, ale oběd mi ohřávat odmítla. Řekla mi, že mají co dělat aby ohřáli dietní oběd pěti dětem a na nějaké moje výmysly, není zvědavá, že raději zvolí další dítě v pořadníku, které nemá takový problém jako my. A tak jsem zapátrala a našla jinou školku, kde byli daleko vstřícnější.“

Školky dnes již musí vařit dle zásad zdravé stravy a podle norem, takže by se nemělo stát, že vaše dítě dostane nepoživatelné jídlo. Ostatně jídelníček by měla školka vyvěšovat. Pokud je to jen trochu možné, nechte dítě jíst to, co mají všichni ostatní nebo alespoň vzhledově podobné jídlo, aby se necítilo příliš odlišné a méněcenné. Společné stravování je pro děti důležité pro získáníi sociálních dovedností.

Co děti ve školce dělají? Kvalitní vychovatelky mají pro děti program na každý den. Rozvíjí jejich dovednosti například vyráběním skládaček z papíru, malováním nebo tělocvikem. Děti se tu většinou naučí i první písmenka, básničky a počítání. Můžete ale zvolit i některou ze soukromých školek, kde na vaše děti mluví cizím jazykem, kde se více věnují sportu, hudbě nebo třeba alternativní výchově. Tady už záleží na vašem zaměření a finanční situaci. Některé soukromé školky vyjdou i na desetitisíce měsíčně.

Aktualizováno Pátek, 18 Září 2009 11:37