Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

Sobečtí rodiče PDF Tisk Email
Napsal uživatel Květa   
Neděle, 13 Září 2009 18:04

jak-se-vraci-diteNarážím na ně poměrně často a vždy mě velmi mrzí, v jakém prostředí musí jejich děti vyrůstat. Přemýšlím, proč si někteří rodiče vůbec děti pořizují? Několik příkladů z mého okolí, i vy určitě najdete podobné v tom svém. Článek nám poslal Květa.

Už jako těhotná jsem věděla, že finanční stránka rozhodnutí mít dítě, bude vysoká. Srovnala jsem si priority a naučila se počítat. Tepláky stačí z bazaru, boty ovšem musí být nové a atestované. Dodržuji to už pátý rok. Dětem nakupuji částečně ve výprodejích a bazarech, ale boty vždy nové a se žirafou. Kolik ale potkávám rodičů, kteří si neváží zdravých noho svých dětí! Příklad: vybírám tepláky pro dcerku v nedalekém obchodě u Vietnamců. Mají velý výběr bot za opravdu lákavé ceny od 100 Kč. Přichází nafintěná maminka na podptatcích v minišatech a za ruku vede dvouletého synka. Boty mu kupuje dvoje, jedny botasky a jedny polobotky, celkem za 320 Kč. Platí tisícikorunou, kterou vytáhne ze značkové kožené peněženky. Venku na ni čeká manžel v nové škodovce.

Sedím na pískovišti a doléhá ke mně hlas naštvané maminky, která pohupuje kočárek. Druhé její dítko si hraje na pískovišti. „Doktorka mi předepsala ty nejdražší antibiotika. No já nevím, z čeho jako zaplatím školku.“ Jakmile to dořekne, naposledy potáhne z cigarety a zahoí ji na zem vedle pískoviště.

V kočárku řve zhruba tříměsíční miminko. Jezdí s ním tak desetiletá holčina, zřejmě sestra. A takhle jezdí na našem sídlišti už druhý měsíc, čas od času zaleze do paneláku zřejmě na kojení a za chvíli je zase venku. Venku s kočárkem tráví zhruba 5 hodin denně, schází se tak i s kamarádkami. Její mámu jsem s kočárkem viděla jen jednou, má zhruba 20 kg nadváhu a působí zanedbaně. Nevím, co si o tom myslet, jestli je jen líná nebo má nějaký problém. Ale rozhodně nechápu, proč se o prcka stará jeho sestra místo mámy.

Pravý opak máma, která má ze své tříleté dcerky módní ikonu. Holčička se zahraničním jménem, chodí jen ve značkovém oblečení světlých barev. Na písek nesmí, aby se nezamazala, a tak jezdí po okolí s načančaným kočárkem a drahou panenkou, na kterou nesmí žádné dítko svýma upatlanýma ručkama sáhnout. Naopak holčička může všechno, bít děti, brát jim hračky atd., udělá-li jí něco jiné dítě, nebo nedej bože ji zamaže, maminka okamžitě vyšiluje a nerozpakuje se onomu dítku uštědřit lepanec a mamince nadávky.

Syn našeho souseda zásadně nic nepůjčuje, zásadně nezdraví a neděkuje. Jeho rodiče ho totiž učí, že by byl za blbce a má se starat sám o sebe. Děti si s ním nechtějí hrát a rodiče ho dávají za příklad toho nevychovaného ošklivého kluka..

A tak bych mohla pokračovat dál. Ani já nejsem určitě dokonalá máma a jistě by si na mě každý něco našel. Mé děti mají povoleno hrát si jak chtějí, pokud to nepřekračuje meze bezpečnosti, snažím se se dodržovat základy zdravé stravy, ale nepřeháním to. Snažím se o základy slušného vychování. Prostě volím zlatý střed, ale chápu, že co rodič, to jiná výchova. Jen je bohužel na některých dětech už v raném věku vidět, že z nich vyrostou asociální či neoblíbení jedinci, kteří buď budou šikanovat nebo budou šikanováni. Máte kolem sebe také takové sobecké rodiče?

Aktualizováno Pátek, 18 Září 2009 11:37
 
 
Stavění puzzle pomáhá rozvíjet mnohé dovednosti nejen u dětí

01Pro starší generace přináší puzzle možnost podpořit mozkovou aktivitu, postará se ale také o zábavu. Puzzle pomáhají nejen hravě a zábavně rozvíjet tvořivé dovednosti a jemnou motoriku, ale podněcují také zvídavost, touhu po dosažení cíle i radost z dokončeného díla.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo