For Babies
Poprřvé ve školce I PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Středa, 09 Září 2009 05:36

skolky2Minulý týden jsem se na webu soustředila spíše na školáky. Nesmím ale zapomenout ani na děti, které poprvé vyrazily do školky a opustily jistotu náruče své mámy. Jak to vaše děti zvládly a jak se poprat s počátečními problémy?

 

Většina dětí se do školky těší. Určitě v tom dítko vytrvale podporujete větami typu: „bude tam spousta dětí a hraček a budeš si tam celý den jen hrát.“ Školky většinou doporučí rodičům, aby si dítě zvykalo pomalu. Pokud ještě nemáte ukončenou rodičovskou dovolenou, určitě dáváte své dítko do školky jen několik dní v měsíci. Pokud už se chystáte brzy do práce, měla byste dát dítě do školky minimálně měsíc před nástupem do ní.

 

„Kačenka na mě byla hodně fixovaná, takže jsem školku odkládali, až pobere trochu rozumu. Nastupovala ve čtyřech letech a byla hotový uzlíček neštěstí. Po hodině vždy mířila domů. Jenže já už musela nastoupit do práce.“ vypráví Monika o loňských peripetiích. „Když to tak trvalo 14 dní a nebyl vidět žádný posun, ředitelka školky mi vyšla vstříc. S Kačenkou jsem 14 dní chodila do školky já. Nejdřív jsme si hrály jen spolu, postupně se ale zapojovala i do her ostatních dětí. Byla to lekce i pro mě. Musela jsem se naučit nezasahovat do dětských sporů a uvědomila jsem si, že jsem ve výchově dělala spoustu chyb. Teď už pro změnu nemůžu Kačenku dostat ze školky domů.“

 

Uvědomte si, že dítě přichází do neznámého prostředí, většinou mezi děti, které nezná a navíc ztrácí oporu v rodiči. Snažte se mu proto po návratu ze školky „vše vynahradit“ dostatečnou pozorností a pokud už to dítě zvládne, povídejte si s ním o tom, co ve školce zažilo, co se mu líbilo atd. Dítě může mít problém s tím, jak se může ve školce chovat, jestli si může všechny hračky vypůjčit, tady je potřeba kvalitní vychovatelka. I když je školek málo, dejte jako první na doporučení a vybírejte školku hlavně podle jejího personálu.

 

„Honzík do školky chodit nechtěl a my z něj nemohli dostat proč.“ Vypráví Mirka, máma šestiletého Honzíka. „Jednou jsem ho musela vyzvednout dřív a všimla jsem si, že sedí v koutě a s ničím si nehraje. Vychovatelka mi řekla, že tak je to už skoro od začátku. A to tam byl třetí týden! Když jsem se ho na to zeptala, rozvzlykal se, že tam nemá žádné hračky. Nakonec jsme se dopracovali k tomu, že slušně vychovaný Honzík, chodil s každou hračkou za vychovatelkou, jestli si ji může půjčit. Ta ale reagovala vždy úsečně, a tak se raději přestal chodit ptát a raději si nehrál. Změna školkymu prospěla.“

 

I vy byste dítku měla vysvětlit, co se ve školce může a co ne. Další zádrhel pro dítko, bude fakt, že už není středem pozornosti. Děti, které mají více sourozenců, jsou v tomhle ve výhodě, ale například prvorozeníi to špatně nesou. Najednou bude ve třídě 20 dětí a jen jedna vychovatelka.

Pro dítě je také těžké spát v jiné postýlce. Opět mají výhodu ty, které s rodiči trochu cestují nebo alespoň přespávají u babičky. Dítěti byste s sebou měla zabalit oblíbenou „spací“ hračku a řádně ho natšit, že spaní ve školce je vlastně velké dobrodružství. Máte-li nějaké spací rituály, určitě je vychovatelce sdělte. Spí vaše dítě s dudlíkem? Odnaučte ho to ještě před nástupem do školky nebo mu ho dejte s sebou. Neriskujte, že vaše dítě nebude chtít do školky, protože tam nemůže spát s dudlíkem.

 

Příští týden se dozvíte něco o stravování, oblékání a aktivitách ve školkách.