For Babies
Pozor na školáky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Neděle, 30 Srpen 2009 20:20

5090306První školní den přináší spoustu radostí, starostí, ale i nebezpečí. Děti rozjívené z prázdnin a řidiči, kteří jsou myšlenkami ještě na dovolené nebo v oráci, můžou být smrtelnou kombinací. Policie proto radí, jak co nejlépe zajistit bezpečí školáků, a na co byste si měli dávat pozor jako řidiči.

 

 

Vzhledem k tomu, že začíná školní rok a policisté očekávají jako každoročně zvýšený pohyb chodců, máme zde rady ke zvýšení bezpečnosti zejména pro rodiče našich školáků.

Každý den dochází na silnicích k vážným dopravním nehodám. Jejich obětmi bývají často chodci. Příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost. Auta i cyklisté mají povinnost svítit, chodci takovou povinnost a ani možnost nemají. Přitom jsou v silničním provozu ti nejzranitelnější.

 

Víte, že v roce 2005 bylo 46% dětí – chodců usmrceno za zhoršené viditelnosti?

 

Vidět a být viděn – je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.

Tři rady pro zvýšení viditelnosti

 

Pro nemotorizované účastníky silničního provozu

1. Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět
za světla i za tmy

2. Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu
(cyklisté také na přilbu a kolo)

3. Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními
bezpečnostními prvky

Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovačky, samolepky, pásky a ruku apod... pořídíte například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly za rozumné ceny.

Bezpečnostní vesta kombinující žlutou fluorescenční barvu s reflexními pruhy výrazně zvyšuje viditelnost za světla i za tmy.

 

Pro motorizované účastníky silničního provozu

1. Používejte předepsané vybavení vozidla při odstavení (výstražný trojúhelník), dále je možno použít reflexní a fluorescenční materiály a jejich kombinaci. Tak abyste byli dobře vidět za světla i za tmy Vy i Vaše vozidlo

2. Reflexní předměty, které zvýší Vaši bezpečnost při pohybu na silnici použijte vždy, když odstavíte vozidlo

3. Použití reflexních prvků je vhodné také při vlečení vozidla

 

Pokud jezdíte mezi sedmou a osmou hodinou ráno do práce, dávejte velký pozor nejen u přechodů pro chodce, ale všude v blízkosti škol. Na těchto místech snižte rychlost i pod hranici předepsané padesátky, vyplatí se to, pokud vám pod kola vběhne dítě. Pokud vezete své dítě do školy, vyjeďte včas a zaparkujte v místě, kde může dítě bezpečně přejít.

 

Školákům přeji hodně štěstí a jejich rodičům pevné nervy:-)