For Babies
Snědl jedovaté bobule?! PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 09:09

„Ježiši Kriste, co jsi kde sežral?“ provolávala sestřenice v nefalšované hrůze nad svým osmiletým rarachem. Přišel domů sice včas, ale měl pusu zmazanou jako od borůvek. Žel bohu na borůvky byla tou dobou ještě dosti zima a z pohádek o dvanácti měsíčkách už máma vyrostla. Místo toho vzala telefon, zavolala dědovi, který květeně více rozumí, navlékla klukovi ve spěchu bundu a táhla ho zpátky ven. „Tak si rychle vzpomeň, kde to bylo…“, naléhala a držela si odstup, aby ho neroztrhla vejpůl. Kluk na okamžik rekognoskoval terén, to jarní odpoledne s klukama běhal leckde, až se zachytili mlsnou o keřík s černými bobulemi.

„No podívej se na to, jako bych mu neříkala tisíckrát, že to tý… pusy nemá venku nic cpát!“ mírnila afekt vyděšená sestřenice. Přivolaný dědeček keř právě obhlédl, shledal, že tato odrůda není napuštěná prudkým jedem, a protože i v něm byl kus zvědavého kluka, potají se vnuka zeptal: „A byly aspoň sladký…“ - „No ještě ho podporuj!“, durdila se dcera. „Spíš mi řekni, jestli mám šokovat i další matky…“. Maminy kamarádů ale zůstaly toho dne v klidu, zapojily se do chodu až v noci, kdy se mísy několika rodin plnily tekutým inkoustem.

Jaro je tu a březen volá k sadbě cibulek, keřů, popínavek a přípravě letniček. Časně zjara kvete lýkovec, jehož červené plody jsou toxické, proto pokud máte malé děti, nebo zvířecí mazlíčky, sázejte a sejte s rozvahou. Pokud nakupujete květiny v zahradnických centrech, studujte etikety, nejen jak se o květinu starat, ale také zda ona splňuje podmínky pro bezpeční rodiny. V okolí dětských koutků a domácích pískovišť se vyhýbejte sázení jedovatých rostlinám, které mohou způsobit (v lepším případě) alergické reakce i pouhým přivoněním.

Věděli jste, že dětem mohou uškodit i fazole, či černý bez?

Přestože černý bez je zdrojem vitamínů, kůra a listí černého bezu jsou jedovaté, odvodnění a těžké průjmy mohou způsobit i syrové lusky fazolí. Pokud si necháváte zarůst ploty a zdi břečtanem, či stavíte živý plot z tisu, nebo ptačího zobu, nedovolte dětem, aby se jich dotýkali. Bobule břečtanu a tisu jsou prudce jedovaté a černé plody ptačího zobu vyvolávají trávící potíže. Stejně tak bílé plody kolegy pámelníku. Děti lákají svými praskacími kuličkami, ale z hraček mohou být i plačky.

Aroma afrických fialek odpuzuje hmyz, ale bohužel oranžové kvítky lákají dětské ručky, stejně tak bramboříky, papričky, draceny nebo petúnie způsobují alergické reakce. Oblíbenou ozdobou zahrad je i náprstník, při požití části rostliny však organismu způsobuje otravy. Jedovaté alkaloidy podobné opiu obsahuje i vlaštovičník, který považujeme na zahradách za plevel, ale můžeme ho potkat i na procházkách.

Nebezpečí ale nečíhá jen venku, ale i ve váze na prostřeném stole. Například taková konvalinka, nebo bledulka má jedovatý nejen stonek, ale i lístky. Pouhá voda ve váze po konvalinkách může způsobit srdeční komplikace. A to i z oblíbené vánoční hvězdy, či jmelí.

Dokud jsou děti malé, vyplatí se květiny zvednout do výšky na stabilní stoličku. Děti rády ochutnávají hlínu i kamínky z nádoby na květiny. Proto pozor na plazivý potos, strakatou difenbachii, kalu, ostrý tchynin jazyk, filodendron… mohou vyvolat do patnácti minut dušení, otoky, křeče a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Čím je dítě menší, tím větší riziko hrozí.

Pokud hodláte na jaře květiny obměňovat, přesazovat zaměřte se na bezpečné cypřiše, citrusy, eukalypty, které příjemně provoní pokoj a můžete je směle zabydlet i v dětském pokoji. Klid do duše mámy zahradnice přinesou i květináče s kapradinou, ibiškem nebo begónií.

Tak žijme v souladu s přírodou, neubližujme ji a nenechme si ubližovat od ní…