Očkovací kalendář PDF Tisk Email
Středa, 05 Srpen 2009 05:36


Nejvíce očkování čeká vaše dítko v prvním roce života. I později ale dostane očkování či přeočkování. Jaká jsou pro vás povinná a kdy se na ně připravit?Většinou ještě v porodnici, ale nejdéle do šestého týdne věku dítěte se očkuje proti tuberkulóze. Injekce se dává do ramínka a zůstává po ní puchýřek. Ne vždy se správně zahojí. Bohužel může nastat komplikace v podobě hnisání. V tom případě neprodleně navštivte lékaře, který vám poradí co dělat, aby se místo nezanítilo.

9 -12 týdnů po očkování proti TBC, dostane miminko první dávku hexa vakcíny, která obsahuje očkovací látku proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, žloutence typu B, dětské přenosné obrně a onemocnění virem Haemophilem infuluenzae. Přestože je hexa vakcína šetrnější, než bývala předchozí očkování ještě před několika lety, přečtěte si příbalový leták, i tady hrozí nežádoucí účinky v podobě teplot nebo zarudnutí v místě vpichu. 
Po 4-8 týdnech od prvního očkování hexa vakcínou, se dítěti do nožičky vpíchne druhá dávka. Opět po 4-8 týdnech, následuje třetí dávka. 

Od 15. měsíců se batole očkuje proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Můžete zvolit ze dvou vakcín – státem hrazeném Trivivacu a Priorixem. U druhé varianty je ještě možné zvolit variantu, která obsahuje i očkování proti neštovicím. Trivivac je méně šetrný a jsou na něj často nežádoucí reakce. Mezi ty nejčastější patří horečka. Vzácně se objevuje například průjem.6.-12. měsíců po první dávce, čeká vaše dítko druhá.

V 18.-20. měsících je batole přeočkováno 4.dávkou hexa vakcíny.

V 11 letech by měli být školáci přeočkováni na TBC. O přeočkování se ale vedou spory a je možné, že bude zrušeno. 

Pokud vaše dítě nebylo v prvních měsících života očkováno proti žloutence typu B, očkují se ve 12 letech. Děti které neměly možnost využít hexa vakcínu, jsou ve 13 letech přeočkovány na dětskou přenosnou obrnu. 

Ve 14 letech se přeočkovává tetanus a další dávky by měly děti dostávat vždy po 10-14 letech.

Váš lékař tento očkovací kalendář nemusí úplně dodržet, záleží také na tom, jak vaše ratolest očkování snáší nebo není-li často nemocná. V tom případě se může očkování posunout i o měsíce, případně se jedna očkovací dávka rozočkuje v delším časovém intervalu. 

Kromě těchto očkování, si můžete připlatit za očkování proti pneumokokům, které se dá dítěti podat už od dvou měsíců (je možné že bude v brzké době hrazeno státem), proti rotavirům, které způsobují průjmy hlavně u dětí do 5 let, proti meningokokům, kteří ohrožují děti do 5 let a pak mládež kolem 10-15 roku věku. Další vhodné vakcíny jsou třeba proti klíšťatům – pokud plánujete pobyt v travnaté oblasti nebo v lesích, proti chřipce, prot žloutence typu A, rakovině děložního čípku (to mohou podstoupit i chlapci, aby neohrozily své partnerky). Nehrazená očkování jsou poměrně drahá a je na každém, aby zvážil, zda chce své dítě proočkovat či ne. Pojišťovny vám většinou každý rok část nákladů na očkování proplatí.

Aktualizováno Středa, 05 Srpen 2009 05:39