Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
První pomoc - tonutí PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 24 Červenec 2009 08:24

v_moriLetní prázdniny jsou nejen časem radostí, ale také dobou, kdy je nejvíce úrazů. Nemusí jít jen o dětské úrazy z lehkomyslnosti, ale při cestách na dovolenou dochází k více autonehodám. Vyplatí se proto zopakovat si základy první pomoci. V našem novém seriálu si každý týden přečtete, jak ošetřovat nejčastější úrazy. Dnes se naučíme, jak se zachovat při tonutí.

 


Podle statistik se nejčastěji topí děti do pěti let a to hlavně první den dovolené a po 16 hodině, kdy rodiče nejsou tak pozorní a děti začínají být únavou trochu nešikovné. Tonout může ale kdokoliv, stačí křeč v noze nebo přecenění sil. Co udělat, když se někdo topí?

Každý pravděpodobně jako první odpoví „okamžitě pro něj skočit do vody a vytáhnout ho“. Ne vždy to tak musí být, v první řadě zhodnoťte své síly, malé dítě může vytáhnout skoro každý dospělý, ale pro větší dítě a dospělého, by měl skočit jen dobrý a silný plavec, jinak se může stát, že se utopíte oba. Pokud není šance, že se k tonoucímu dostane pomoc včas, počkejte, až upadne do bezvědomí a teprve pak ho vytáhněte.

Při tonutí dochází k dušení po vniknutí vody do dýchacích cest a plic. Nedokysličují se tkáně (hypoxie), rozpadají se erytrocyty (hemolýza), vyplavuje se draslík z krvinek (hyperkalemie), poruší se plicní sklípky a při tonutí ve slané vodě dochází k hypervolemii – nasátí vody do krevního oběhu. 
Tonoucí má zduřelé, šedomodré rty a ušní boltce.

První pomoc
Po vytažení tonoucího z vody zajistíme, aby vyplivl vodu a zahájíme umělé dýchání, je-li potřeba, začneme masírovat srdce a nepřestáváme, dokud nepřijede záchranka.

Částečně čerpáno z knihy První pomoc od nakladatelství Grada. Knihu si můžete objednat na www.grada.cz


Aktualizováno Úterý, 18 Srpen 2009 13:51
 
 
25 Let hranice, kdy začíná pleť stárnout

problem_skinZnámky stárnutí se časem mění. zprvu  začínají jako drobné mělké vrásky a kůže ztrácí jas a pevnost. S přibývajícím časem se vrásky rozšiřují a prohlubují, pokožka ztrácí svou kompaktnost, hydrataci a výživu, což způsobuje ochablost a ztrátu vitality.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo