Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Po povodních PDF Tisk Email
Středa, 22 Červenec 2009 09:30
Když jsem se stěhovala, vypustila jsem z pusy onu větu „raději vyhořet než se stěhovat“. Až po povodních mi došlo, co člověk může ztratit nejen ohněm, ale i vodou. Navíc mi plně došlo, co to znamená, když se říká, že vodu ohněm nezastavíš. Povodně mi vzali rodný domeček, mámě se naštěstí nic nestalo. Příběh nám napsala Hanka.

 

 

Nebyla jsem tam, ale stačilo mi, když mi máma v slzách vyprávěla, že to pořád vypadalo jen jako prudký déšť, pak se voda dostala do sklepa, to ještě nic nebylo, ale za chvíli byla voda všude. Všechno se semlelo během pár minut, máma stihla jen vběhnout do náručí hasičům tak jak byla, tedy jen v domácím oblečení. Úplně nesmyslně se za to styděla, byla v šoku. Když jsme to zjistili, odvezli jsme si ji k nám domů. Byla napjatá atmosféra, všichni jsme to v sobě dusili, nějak jsme o tom nemohli mluvit. Ale museli jsme jít uklízet. Tehdy to na nás dolehlo.

Vešla jsem do chodby domku, který vždy býval tak pečlivě naklizený „Zuj si boty už venku, ať sem nedoneseš bahno“, vzpomněla jsem si na slova mámy, kdy jsem jako malá holka ráda vbíhala do domu hned ze zahrady. Ráda bych si je zula, ale tentokrát nemusím, bahno je zkrátka všude, stejně jako zápach vodou nasáklých věcí. Co neodnesla voda, leželo rozházené po domku. Nezbývalo než plnit pytle a vynášet velké věci, rozštípat postele a skříně.. Máma se chtěla přijít podívat a přes náš zákaz přijela. Zhroutila se. 

Červenec.. Když jsem byla malá, tak jsem sklízela na zahradě rybíz, třešně… Po hrstech jsem si všechno cpala do pusy a ruce otírala do trička. Teď se vše musí zlikvidovat. Stůl, kde jsme nedělní večery hráli Člověče nezlob se, a kde jsem se každé ráno sešli u snídaně. Úplně cítím vůni kakaa a makových buchet. V kuchyni bychom před lety v této době zavařovali, místo toho je pokryta vrstvou bahna a páchne. A pak mě zabolí u srdce. Fotky. Jsou zničené, potrhané.. Nepodaří se je zachránit. Všechny naše vzpomínky jsou pryč.

Večer ve zprávách poslouchám o škodách, o tom, kolik vyplatí pojišťovny, stát, kolik přispěli lidé. Ano, finanční pomoc je důležitá i když naše rodina většinu zvládne bez darů. Postavíme mámě nový malý domeček, ale nebude to ten náš. Nebudou v něm ani fotky, ani vzpomínky na dávno zašlé vůně, ani ta obrovská dřevěná postel, kterou máma sdílela s tátou, dokud naposledy nevydechl. Máma bude mít krásný nový domeček s moderním nábytkem a kuchyní, ale nestojí o něj, stejně jako my, protože v něm už nebude ten duch času a víme, že už ani není čas tam dlouhé vzpomínky vytvořit. Mámě už je přes 70 let, je nemocná a dlouho už tu bohužel nebude. Mrzí mě, že na sklonku života musela přijít ne o svůj dům, ale o svůj domov, o náš domov, kde bylo tolik krásných vzpomínek. Kéž by se dal zřídit účet, kam by nechodily peníze, ale právě staré vzpomínky, fotky, věci..


 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo