Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
První pomoc – Otravy PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 17 Červenec 2009 06:03

5169835Letní prázdniny jsou nejen časem radostí, ale také dobou, kdy je nejvíce úrazů. Nemusí jít jen o dětské úrazy z lehkomyslnosti, ale při cestách na dovolenou dochází k více autonehodám. Vyplatí se proto zopakovat si základy první pomoci. V našem novém seriálu si každý týden přečtete, jak ošetřovat nejčastější úrazy. Dnes se naučíme, jak se zachovat při otravách.

 


Zvědavé děti se můžou otrávit prkticky kdekoliv a čímkoliv. Pokojové květiny, léky, čistící prostředky, ty hrozí doma. Venku hrozí bobule, houby, ale třeba i jed na krysy. Seznámím vás s tím, jak se zachovat v případě některých otrav. 

Otrava houbami
Jako prevenci otravy houbami, sbírejte jen ty houby, které znáte a kupujte jen u prověřeného prodejce, který má certifikát o znalosti hub. Jed v houbách zůstává i když je sušíte, vaříte nebo zmrazíte. 
Příznaky otravy houbami jsou: bolesti břicha, průjmy, poruchy vidění, slzení, slinění, snížená tepová frekvence.
První pomoc: Je-li pacient při vědomí, vyvolejte zvracení. Ale pozor, nenechte ho zvracet do záchodu, ale do nádoby, kterou pak můžete převézt k lékaři pro toxikologické vyšetření!

Jak vyvolat zvracení?
Mechanicky: drážděním hrdla zvenku či strčením prstu nebo třeba lžičky do krku.
Podáním teplé slané vody. Postižený by měl vypít 1-2 sklenice teplé slané vody (1 lžíce soli na 1 sklenici). K vyvolání zvracení by mělo dojít během 10 minut.

Otrava léky
Opět dbejte na prevenci, léky dejte co nejvýše případně je zamkněte, aby se k nim děti nedostaly. Bohužel k nim může dítě přijít i jinde než u vás doma. My třeba máme babičku, která je má nízko v zásuvce a nepodařilo se mi ji přesvědčit, aby je dala jinam, i když už s nimi Adámek několikrát přiběhl v domnění, že jde o bonbony.

Po požité léků vyvoláme zvracení a po něm postiženému podáme cca ¼ litru vody se 4-8 tabletami živočišného uhlí.

Jak poznáte např. otravu Acylpirnem, respektive kyselinou acetylistovou? Postužený se potí, bolí ho břicho, zvrací krev, zrychleně dýchá, má horečku. Smrtelná dávka pro dospělého je zhruba 30 tablet!

V zimních měsících se vaše dítě může setkat s nemrznoucí směsí. Smrtelné je vypití už jen malého množství.
Co dělat? Okamžitě po požití Fridexu podat 100 – 200 ml tvrdého alkoholu nad 40% a vyrazit k lékaři. Pozor na sekundárně vzniklou otravu alkoholem!

Pozor, ne vždy je zvracení doporučováno. Pokud dítě kyselinu nebo zásadu, vyvolá zvracení další podráždění úst, hltanu a jícnu. Postiženému dáme vypít minimálně půl litru vody ihned transportujeme do nemocnice.

Než vyrazíte k lékaři, vezměte si s sebou to, čím se dítě otrávilo, případně se pokuste o co nejlepší popis. Do telefonu si určitě uložte tato telefonní čísla: 224 919 293, 224 915 402. Jsou na toxikologocké informační centrum a poradí vám tam v případě, že si nejste jisti, čím že se to postižený otrávil a jak postupovat. Volejte tam ale jen v případěm že není jistá akutní otrava. Jinak volejte 155 případně 112 nebo vyrazte okamžitě na pohotovost. Čím dříve dorazíte, tím větší je šance, že se postižený uzdraví bez následků.

Částečně čerpáno z knihy První pomoc od nakladatelství Grada. Knihu si můžete objednat na www.grada.cz


Aktualizováno Úterý, 18 Srpen 2009 13:49
 
 
25 Let hranice, kdy začíná pleť stárnout

problem_skinZnámky stárnutí se časem mění. zprvu  začínají jako drobné mělké vrásky a kůže ztrácí jas a pevnost. S přibývajícím časem se vrásky rozšiřují a prohlubují, pokožka ztrácí svou kompaktnost, hydrataci a výživu, což způsobuje ochablost a ztrátu vitality.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo