Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

Bude z něj sportovec? PDF Tisk Email
Pondělí, 13 Červenec 2009 21:51

Motto: Abychom se my, mámy, nezbláznily, musíme si navzájem pomáhat. Skutkem, nebo alespoň dobrou radou.

 

Jen co se Adík narodil, měl nalinkovanou budoucnost, bude hrát fotbal za Spartu a v duchu této myšlenky, už v kojeneckém věku nosil dupačky v příslušných barvách a s logem Sparty a k prvním Vánocům dostal plyšový fotbalový balón. Balóny jsou ostatně Adíkova nejoblíbenější hračka, jen jejich použití je pokaždé jiné. Adámkův táta se tetelil blahem, když jeho syn zdárně před svými prvními narozeninami kopnul do balónu a bylo to jasné. Navíc „Spajta“ řekl dříve než máma, takže je vše na dobré cestě. Jenže časem se jeho zájmy začaly měnit. Balóny pořád vedou, ale společně s nimi i různé hračky, které se mu postupně nakupily v pokojíčku. Má to jen jeden háček. Adík si hraje z hračkami v úplně jiném duchu, něž k čemu jsou určené a samozřejmě ke všem hledá využití společně s balónem. Oblíbená je dřevěná kachna na dlouhé tyči, která se původně měla postrkovat dopředu a její dlouhé placaté nožky přitom mlaskaly o zem. To Adíka bavilo asi tak čtvrt hodiny a našel si lepší způsob využití, před kachnu postaví balónek a najede na něj. Jakmile balón vystřelí kupředu, zvolá „GÓÓÓL“ a vše se opakuje alespoň půl hodiny. Ve vaně má své oblíbené skládací kelímky, oblíbené jsou ale hlavně proto, že do nich jde vložit balónek. Postupně zkouší, do jaké velikosti kelímku se ještě vejde a nakonec zkouší fyzické zákony, vytlačováním vody balónkem. Ve sportovním klubu, kde manžel pracuje, má zase nejraději kulečník a tágo. Jen co se zastavíme na čaj, už volá „tágo, kulíí“ a není šance ho odtamtud odtrhnout. I na dovolené ho více zajímal kulečník a pak ještě tenis, takže jsem usoudila, že bude spíše tíhnout k hokeji a dalším sportům, kde se balón „nekontaktuje“ přímo, a když už, tak jen rukama. Řekla jsem manželovi, že na fotbal to asi nebude a náš rozhovor byl následující: 
Já: Nenuť ho kopat, on radši hází.“ 
Manžel: „No doufám, že nebude brankář, ty jsou úplně blbí.“
Já: „A proč ne, třeba Petr Čech je v pohodě ne?“ (Petr Čech je jediný brankář, kterého znám…) 
Manžel: „No to je taky výjimka.“ 
Já: „No a tak třeba bude hrát házenou, nebo hokej, když ho baví mířit do balónu kachnou. A kulečník je taky hezký sport.“ 
Manžel: „Házenou? Hokej? Kulečník? Ne, ne, to bude fotbalista, uvidíš.“ 
Já: „No dobře, ale když už chceš mít fotbalistu, tak zapomeň na pralesní ligu a budeš ho pěkně vozit někam, kde mají prvoligový tým.“
Popravdě spíš doufám, že si Adík vybere sám a raději bych nějaký bezpečnější sport, třeba plavání, to ho také baví. Zatím mírním manželovo nadšení a ukazuji Adámkovi i jiné zajímavé věci, jako knížky, hudební hračky nebo zvířátka v přírodě. Ty ho sice také baví, ale podstatně méně, než balóny. Jen doufám, že bude jednou zdravě sportovní typ a časem si zvolí sport nebo třeba úplně něco jiného, co ho bude bavit celý život. 

TIP:
Na sport není nikdy dost brzy.
Aby vaše děti sportovaly, jděte jim příkladem. Už malá miminka můžete vzít v kočárku třeba na fotbalový zápas. Miminka vnímají atmosféru sportovního utkání a později ráda sledují cvrkot na hřišti. 
Už od půl roku můžete hrát s dětmi jednoduché míčové hry a přitom rozvíjet jejich smysly a motoriku. Balóny mají tu výhodu, že je s nimi naučíte nejen pohybu, ale i barvy a tvary. 
Dalším sportem vhodným pro děti, je plavání. Děti většinou vodu milují a když jim s sebou vezmete i hračky do vody, nebo s nimi pohybujete do rytmu říkanky, naučí se také spoustu věcí. Navíc budou otužilé a zlepší se jim imunita. 
Zimní procházku zase spojte se sáňkováním.
Odrážedlo, tříkolka, kolo…. Už děti od jednoho roku se postupně můžou učit ovládat tyto jednoduché stroje a naučí se tak, jak udržet rovnováhu, základní dopravní předpisy a někdy bohužel i to, jak bolí pád, když jedete příliš neopatrně.
A jak přijít na správný sport? Sledujte dítě jak si hraje a s čím. Nemusí za vámi hned přijít s balónem, ale takovým jablíček se také dobře háže. Zálibu ve vodě poznáte ve vaně atp. 
A pak je ještě jeden sport, který milují snad všechny děti – Běh, hlavně před rodiči 
 
Stavění puzzle pomáhá rozvíjet mnohé dovednosti nejen u dětí

01Pro starší generace přináší puzzle možnost podpořit mozkovou aktivitu, postará se ale také o zábavu. Puzzle pomáhají nejen hravě a zábavně rozvíjet tvořivé dovednosti a jemnou motoriku, ale podněcují také zvídavost, touhu po dosažení cíle i radost z dokončeného díla.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo