For Babies
Rozvod nezvládnu PDF Tisk Email
Pondělí, 13 Červenec 2009 08:34

S manželem jsme spolu 14 let, máme tři děti a čeká nás rozvod. Neumím si představit, jak to zvládnu? Co bude potom? Budeme si děti půjčovat jako v knihovně? A jak mám na všechno připravovat děti? Příběh nám poslala Eliška.

Náš vztah s Honzou byl ideální snad jen v době seznámení a krátce po svatbě. Než jsme se vzali, chodili jsme spolu 2 roky plné zamilovanosti. Po svatbě jsme se nastěhovali do podnájmu a přišla tvrdá realita. Placení složenek, domácí práce, volný čas, na ničem jsme se nedokázali domluvit. Honza vydělával víc, přesto trval na tom, že budeme na domácnost přispívat stejným dílem. To ale pro mě znamenalo, že přijdu skoro o celou výplatu, zatímco Honzovi ještě dobrých 8 tisíc korun zbývalo. Chtěla jsem po něm aby alespoň něco šetřil, ale raději si užíval. Domácí práce pro něj nebyly, byl zvyklý, že to dělá žena, stejně jako vaření apod. Na sport mi nezbývaly peníze, ale čas od času jsme spolu zašli někam do hospůdky za přáteli, to většinou Honza zaplatil, ale nezapomněl mi to připomenout. Zkrátka jsem si vzala lakomce a lenocha a ve své zamilovanosti jsem to první roky přehlížela.

Když se nám před 12 lety narodila Maruška, zahýbalo to s naším rozpočtem pořádně. Z malé mateřské jsem nemohla přispívat, úspory nebyly, ale Honza se kupodivu vzmužil a začal se starat, aby zabezpečil rodinu. Dva roky po Marušce přišla na svět Eliška. Byly jsme skvělá rodina, každý víkend jsme vymýšleli nějaký program už od doby, kdy se holky batolily. Přes týden byla ale pořád péče o domácnost a děti převážně na mě, vždyť Honza chodil do práce. A pak víkendové večery, to chodil za přáteli a já seděla u televize. Čas od času ale hlídala babička a tak jsme mohli vyrazit spolu. Nemohla jsem si nevšimnout, že jaksi nezapadám. Internet jsme tehdy ještě neměli a tak jsem o událostech za poslední roky měla jen matné tušení a koho by bavilo mluvit jen o dětech? To jsem si uvědomila, že jsme se s Honzou dost odcizili a začala něco proti tomu dělat.

Navštívila jsem kadeřnici, domluvila si hubnoucí kurz, postupně koupila pěkné oblečení, našla jsem si lépe placenou práci. Honza nestačil zírat, nevěděla jsem, že moje snaha už byla poněkud pozdní. Zatímco já si myslela, že zažíváme novou etapu našeho vztahu, on už měl dva roky milenku! Z ní se postupně stával vážný vztah a když mu jednoho dne dala ultimátum, rozhodl se, že nás opustí. Když mi to ale oznamoval, najednou obrátil a rozhodl se, že kvůli dětem nás neopustí. To jsem ale nevydržela já a vyhnala ho. Prosil mě dva měsíce, až jsem podlehla a odpustila mu.

Potom byl náš vztah jako na houpačce, jednou mě zahrnul láskou a dárky, podruhé byl odtažitý. Tušila jsem, že se s milenkou ještě občas schází, ale nechtěla jsem se ho vyptávat. Až se přiznal sám a zase prosil o odpuštění. Já mu hloupá po měsíci odpustila a z našeho milování na usmířenou jsme zplodili Honzíka. Tomu budou zanedlouho tři roky a bohužel to už bude slavit zvlášť s tátou a zvlášť s mámou. Honza se totiž s milenkou dal zase dohromady a tentokrát spolu čekají dítě. To už jsem nedokázala přijmout a podala žádost o rozvod. Majetkové vyrovnání je jednoduché, všechno se napíše na děti, které zůstanou u mě. Teď se řeší jak je bude Honza vídat, kvůli bytové situaci si totiž nemůžeme dovolit střídavou péči. Doneslo se ke mně, že se Honza znovu ožení a to mě asi zasáhlo nejvíc. Jak může zahodit všechny ty roky? Nevím také, jak zvládnu péči o tři děti sama, je jasné, že už Honza nebude platit celý nájem a služby, já jsem zatím na rodičovské dovolené a ženskou s třemi dětmi dnes nikdo nezaměstná. Nejhorší je, že nevím, jak to vysvětlit dětem. Holky jsou už velké a leccos pochopily, ale Honzík se mě denně ptá, jestli dneska táta přijde nebo ne. Rve mi to srdce. Honzík také neprožije krásné rodinné výlety a dovolené, já na to mít nebudu a pochybuju, že si ho Honza přibere ke svému miminu. Najednou jsme pro Honzu vzduch, řeší se jen nezbytné věci a pak už zase běží za svou těhotnou přítelkyní. Vůbec se nedokážu s rozvodem srovnat. Kde jsem selhala? A co děti? Jak může Honza přestat myslet na to, že zplodil tři krásné, zdravé a chytré děti? Copak ty roky vůbec nic neznamenaly? Jak se mám srovnat s rozvodem

Aktualizováno Pondělí, 13 Červenec 2009 08:54