Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
První pomoc - úraz elektřinou PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 07 Červenec 2009 10:18

elektrinaLetní prázdniny jsou nejen časem radostí, ale také dobou, kdy je nejvíce úrazů. Nemusí jít jen o dětské úrazy z lehkomyslnosti, ale při cestách na dovolenou dochází k více autonehodám. Vyplatí se proto zopakovat si základy první pomoci. V našem novém seriálu si každý týden přečtete, jak ošetřovat nejčastější úrazy. Dnes se naučíme dát první pomoc při úrazu elektrickým proudem.

 

Předpokládám, že pokud máte doma malé dítě, máte elektrické zásuvky zabezpečeny kryty. Ale napadne vás vzít je třeba na dovolenou? A co třeba na návštěvě, myslíte, že své zvědavé dítko uhlídáte? Větší dítka zkoumají hlavně venku. Takový odkrytý kryt pouliční lampy, vedení na nádraží nebo adrenalin v podobě lezení na sloup s elektrickým vedením.. Elektřina může zasáhnout vás nebo vaši ratolest i úplnou náhodou, proto je dobré vědět, co dělat.

 

Při zásahu elektřinou dochází k bezvědomí (i krátkému), amnézii na událost, arytmii nebo komorové fibrilaci. Bezpečná vzdálenost od zdroje napětí je 1cm na 1000 V za sucha. Pokud je zasažený stále u zdroje elektřiny, nesahejte na něj, snažte se zdroj elektřiny vypnout nebo od postiženého odstranit nevodivým předmětem, např klackem. Dbejte na svou bezpečnost!

 

80% všech úrazů elektrickým proudem, jsou nízkým napětím, z nichž jen zhruba 3% končí smrtí. Při poranění vysokým napětím, je smrtelných asi 30% případů. Proto nepanikařte, přestože úraz proudem může zanechat následky, lékaři většinou dokážou pomoci. Záleží ovšem na tom, jak dlouho byl člověk „pod proudem“ a kterou částí těla procházel. V každém případě, pokud si nejste jisti, že vás proud také nezasáhne, neriskujte, zavolejte záchranku a poraďte se s operátorem, jak dále postupovat.

 

Příznaky po zasažení elektřinou: hluboké popáleniny v místě vstupu a výstupu elektrického proudu. Vznik poruchy srdečního rytmu, závisí na fázi cyklu srdeční činnosti, ve které dojde k zasažení a ve kterém bede elektrický proud působit.

 

První pomoc: Technická první pomoc, poté kontrola základních životních funkcí a pokud je potřeba, zahájení umělého dýchání a srdeční masáže. Pokud je potřeba a je to možné, ošetříme popáleniny. Pozor, popáleniny v žádném případě ničím nemažte, doporučuje se pouze chladit. Volejte záchranku!

 

Částečně čerpáno z knihy První pomoc od nakladatelství Grada. Knihu si můžete objednat na www.grada.cz

Aktualizováno Úterý, 18 Srpen 2009 13:50
 
 
25 Let hranice, kdy začíná pleť stárnout

problem_skinZnámky stárnutí se časem mění. zprvu  začínají jako drobné mělké vrásky a kůže ztrácí jas a pevnost. S přibývajícím časem se vrásky rozšiřují a prohlubují, pokožka ztrácí svou kompaktnost, hydrataci a výživu, což způsobuje ochablost a ztrátu vitality.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo