Děti postihuje Parasomnie PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 08:32

„Tak se hezky vyspinkej a ať se něco pěkného zdá…“, přejeme dětem obyčejně před spaním. Jestlipak víte, že vše, co se děje v jejich mozku během spánku se odráží na jejich zdravém vývoji. Už malá batolátka mají problémy s usínáním, spinkají neklidně a časté probouzení jim do krve vyplavuje stresové hormony. Až dvanáct procent školních dětí trpí také poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou attention deficit/hyperactivity disorder - ADHD. Děti se během spánku počurávají, přestávají dýchat, či trpí syndromem neklidných nohou. V dospělém věku pak pociťují abnormální pohyb nohou ve spánku častěji ženy…

Syndrom neklidných nohou

„Mami, mě zase bolí nohy,“ naříká šestiletý Vilík. „Tak je namasírujeme a ony přestanou,“ hnětu klukovi holeně dokud bolest nepovolí. „To jen rosteš, mně taky bolely,“ houkne na kluka čahoun táta. Nočními růstovými bolestmi se mohou ale projevovat periodické pohyby končetin ve spánku, které jsou připisovány nejčastější psychiatrické poruše dětského věku. Pro ADHD je typické i chrápání, poruchy dechu, časté probouzení, což vše pochopitelně nepříjemně narušuje spánkový režim a odráží se na kvalitě spánku. Fyziologický spánek je ovšem nezbytný nejen pro regeneraci, ale i pro vytváření paměťových stop a celou řadu metabolických pochodů. Děti, které trpí poruchami spánku mohou dříve, či později trpět obezitou, poruchami endokrinních i imunitních funkcí, diabetem, či depresemi. Nedostatečně odpočinutý školák je nepozorný, v učení se mu nedaří a mezi spolužáky emočně zaostává.

Porucha spánku ovlivňuje i chování

Poruchy nočních probouzecích mechanismů - Parasomnii zakouší patnáct procent dětí a podle epidemiologické studie sedm procent mladistvích trpí i narušeným rytmem spánku. Mezi parasomnii odborníci řadí i poruchu RBD. Je do spánku přivolána akutně podáním, či vysazením návykových látek, jako je například alkohol. Neklidný noční spánek provází živé sny a motorický neklid i agresivita, které často následuje zranění. Kdo by si řekl že, nejsou-li děti náměsíčné nemůže jim nic stát, ten je na omylu. Spánek prochází různými hladinami bdělosti. Pokud se nám zdají sny a vymizí svalový ton, pak spíme REM spánkem. U poruchy RBD je však svalový tonus i mimickém svalstvu zachován a umožňuje normální hybnost.

Půl tuctu spánkových poruch ze spánkové medicíny

Jako v každém typu choroby, i zde je rozhodující správná diagnostika a léčba. V některých případech totiž slibuje i vymizení příznaků, a proto jsou na zkoumání spánkové problematiky udělovány granty a vědci spolupracují s lékaři z interních i chirurgických oborů. Sledují mimo jiné i důsledky poruch spánku k jiným onemocněním. Za posledních patnáct let se totiž prokázalo, že spánek rozvíjí arteriosklerózu, cévní mozkové příhody, či ischemickou chorobu srdeční a lidé s neléčenou obstrukční spánkovou apnoe se dožívají kratšího věku.

Nadměrná denní spavost je nejčastější příčinnou dopravních nehod…

„Táto, nespi!“ budila kamarádka manžela. „Zastav, vystřídáme se…“ Dlouhou jízdu nesnáší, a noci má utkvělý pocit, že musí řidiče hlídat a pocit má oprávněný. Na vlastní kůží zažila jak za volantem usnul manžel a dokonce i řidič autobusu. Mikrospánek zná velmi dobře i pět procent dospělé populace a naopak deset procent populace zobe prášky, aby vůbec usnulo. Chronická nespavost ale jak vidno netrápí jen dospělé, ale i ty naše nejmenší. Kdo si dosud myslel, že když spím nic se neděje, již ví, že řada jevů se odehrává právě ve chvílích snění. Copak se asi zdá medvědům a medvíďatům, kteří zatím ještě spí? Přejme jim, ať jejich hluboký spánek vyruší až pučící jaro.

Dobrou noc