For Babies
První pomoc – poranění hlavy PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 02 Červenec 2009 22:49

Letní prázdniny jsou nejen časem radostí, ale také dobou, kdy je nejvíce úrazů. Nemusí jít jen o dětské úrazy z lehkomyslnosti, ale při cestách na dovolenou dochází k více autonehodám. Vyplatí se proto zopakovat si základy první pomoci. V našem novém seriálu si každý týden přečtete, jak ošetřovat nejčastější úrazy. Dnes se naučíme dát první pomoc při úrazu hlavy.Poranění lebky
Dochází k němu při autonehodách, po pádu, napadení, udeření různými předměty. Může dojít k prasklině lebky, vpáčené zlomenině nebo zlomenině spodiny lebeční (týl, spánkové kosti, čelo,nos, kost klínová)

Jak poranění lebky poznáme?
Z nosu nebo ucha, vytéká krev s mozkomíšním mokem, postižený často upadá do bezvědomí.
Po několika hodinách se ukáže tzv. brýlový hematom kolem očí nebo tzv. Battleho známka – hematom v oblasti bradavkového výběžku kosti spánkové. 


Jak pomoci?
Při bezvědomí uložíme zraněného do stabilizované polohy, na stranu krvácejícího ucha, překrytého sterilním krytím a odsávacím obvazem.
Pokud je zraněný při vědomí, jen mírně podložíme hlavu.
Volejte záchranku!

Poranění mozku

Otřes mozku provází zpravidla krátké bezvědomí (jen několik minut), amnézie na událost, bolesti hlavy, závratě, zvracení, u dětí nápadná spavost. Zraněný má mělký dech, je bledý a má zvýšenou tepovou frekvenci. 
Pokud zasvítíte postiženému do očí, zorničky většinou nereagují nebo reagují špatně.

Zhmoždění mozku se projevuje téměř vždy bezvědomím, dezorientací, amnézií po návratu vědomí a místními neurologickými poruchami.

Stlačení mozku – hematomem, krvácením, se projevuje většinou dvoufázovým bezvědomím. Nejprve dojde k normálnímu krátkodobému bezvědomí a po návratu vědomí postižený zvrací a trpí nevolnostmi. Po různě dlouhé době přichází druhé bezvědomí. Pozor, mezi prvním a druhým bezvědomým může uplynout jen pár vteřin, ale i jeden den! Během období mezi dvěma bezvědomími, je možné pozorovat rozdílnou velikost zornic. Na straně útlaku mozku, je rozšířená zornice v důsledku komprese okohybného nervu. 

Jak pomoci při poraněních mozku?
V bezvědomí ošetříme rány a uložíme do stabilizované polohy. Pozor, nakládejte opatrně s páteří! 
Pokud je zraněný při vědomí, uložíme ho na záda, podložíme mu hlavu, zajistíme protišoková opatření. Nepodáváme jídlo ani pití.
Volejte záchranku!

Čerpáno z knihy První pomoc od nakladatelství Grada. Knihu si můžete objednat na www.grada.cz

Aktualizováno Úterý, 18 Srpen 2009 13:51
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo