Unikátní síťka na kýlu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 08:24

„Ježkovy oči, hlavně nic nezvedej!“ přiskakují potenciální tatínkové, jakmile jim žena ukáže těhotenský test se dvěma proužky. Maminy si povzdychnou a počkají až muž odejde do práce, aby si pak koš s prádlem přenesly bez asistence kam potřebují. Ale sotva o pár let později samy zděšeně peskují své ratolesti: „Hned to polož, natáhneš si bříško a udělá se ti kýla!“

Podle statistik, kýla skutečně patří k nejčastějším onemocněním, které řeší chirurgův skalpel. Až deset procent obyvatel trpí oslabenou břišní stěnou, která se rozestoupí a štěrbinou se do kýlního vaku vytlačí některý z vnitřních orgánů. Poměrně nepříjemný zážitek děsivé diagnózy znamená pobyt v nemocnici a klid na lůžku. Naštěstí místo skalpelu už nyní sahají operatéři po síťce. Ale ne ledajaké. Unikátní kýlní implantát umožňuje operovat kýlu otevřenou i laparoskopickou metodou pomocí tzv. beznapěťové techniky.

Polovina síťky se vstřebá…

Pro ženy bylo velkým posunem, když se zavedly stehy, které jim sešily hráze, aniž by musely absolvovat vytahování stehů. Chirurgická vlákna se zkrátka vstřebají. Stejně tak strukturu chirurgické síťky Ultrapro tvoří vstřebatelná tenká vlákna. Tkáň ji rychle absorbuje a vytvoří prožnou a poddajnou jizvu. Aby ale síťka měla dostatečnou pevnost v průtlaku – asi 4x větší než je maximální nitrobřišní tlak a uchovala si tvarovou paměť, jsou vstřebatelná vlákna spletena s vlákny nevstřebatelnými. Po rychlé absorpci vstřebatelné složky pak na místě zůstane pouze makroporézní síťka s většími oky, méně než polovina cizorodého materiálu.

Do zeslabeného místa umístí chirurg umělý implantát, který břišní stěnu zesílí. Stejnou léčebných technologií je možné operovat i kýlu tříselnou.

Na třísla trojrozměrná záplata

Implantační systém UHS (ULTRAPRO Hernia System) je vyroben ze stejného materiálu a navíc disponuje trojrozměrnou konstrukcí. Tu tvoří dvě části, které kýlu dokonale zaletují. Spodní záplata je podpěrou pro vrchní záplatu. Ta kryje a chrání celé dno tříselného kanálu. Aby oba implantáty zůstaly v tkáni tam, kam je vloží chirurg, jsou spojeny válcovou spojkou.

Jak vidno, medicína dělá ve svém oboru chirurgie velké skoky. Je dokonce pravděpodobné, že za nějaký čas dokáže chirurg vrátit orgány na původní místo ambulantně a ubude bolesti a stresu. Neubude však mezi námi maminek, které budou své děti a siláky tatínky nabádat: „Franto, zavolej si na to stěhování posilu, nebo se natáhneš, jako posledně…!“