Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Vzdor a „já sááám!“ PDF Tisk Email
Čtvrtek, 18 Červen 2009 21:59

nekrmte zvtkaMotto: Abychom se my, mámy, nezbláznily, musíme si navzájem pomáhat. Skutkem, nebo alespoň dobrou radou.

Máme období vzdoru a „já sám“, dohromady. Smrtelná kombinace a pro mě někdy opravdová hra nervů. Některé triky zabírají jiné ne, hlavě se uklidňuji tím, že to snad přestane dřív, než mě odvezou do Bohnic okopávat kytičky..

Je to jakoby mi vyměnili dítě. Z hodného 20 měsíčního, kterému jsem říkala, že zlobí maximálně jednou denně, se během chvíle stal zuřící nezvladatelný grázlík se kterým jsem si nevěděla rady. Už je to tak tři měsíce, takže jsem se mnohé naučila, ale na začátky batolecí puberty nejde zapomenout. Kolikrát jsem stála na chodníku nad vřískajícím Adíkem, který s sebou praštil na zem a bezradně jsem čekala, až ho to přejde. K šílenství mě doháněly i „dobré“ rady okolo procházejících důchodkyň: „Vy se dneska s těma dětma moc pipláte, já bych ho seřezala a už by to víckrát neudělal…“ nebo maminky o rok starších dětí, převážně holčiček: „To my takhle velké záchvaty nikdy neměli a když, tak stačilo pevné objetí. Ten váš je asi pěkně rozmazlenej.“ No a já většinou stála jako trubka a koukala na to uvřískané batole. No a do toho přišlo „já sám“. Tak třeba obouvání u nás probíhá následovně. „Adíku, přines si ty hnědé botičky.“ „Ne gumáky.“ „Ale dneska v gumákách nepůjdeme.“ „Gumákyyyyyyyyy.“ Čtvrthodinový záchvat, během kterého odcházím poklidit kuchyň.“ Potom se Adík smiřuje s tím, že gumáky nebudou a donese hnědé polobotky. „Tak ukaž, obuju ti je.“ „Já sám.“ Poté následuje dvouminutový zápas s botami doprovázený zuřivými výlevy a zakončený záchvatem vzteku. „Tak ukaž, máma pomůže.“ „Sáááááám.“ A jedeme zase od začátku. A tak ven vyrážíme po hodině boje s botami, kterému předcházel půlhodinový boj s oblékáním.. No vyrazit ven znamená naplánovat si vše o dvě hodiny dříve. Moje noční můra je ranní pozvání k lékařce, kdy bychom museli vše stihnout za půl hodiny. Ale jsou triky které zabírají skoro vždy.
Trik první. „Tak já jdu sama.“ Řvoucí batole se za mnou téměř vždy rozeběhne, když ne, tak ještě dodám: „Přijde si pro tebe ošklivý pán případně bubák.“ To už zabírá určitě.
Trik druhý. Adík začíná nabírat a je vidět, že za chvíli s sebou praští a dostane záchvat. „Jé, ty se zase budeš vztekat? Tak s sebou práskni, to bude pěkné divadlo.“ Adíka to většinou přejde.
Trik třetí, který používám doma. Adík zuří, kope kolem sebe atd. Jednoduše udělám to samé a hrozně si to užívám, praštím s sebou, kopu, vřískám… Adík si většinou všimne, jak ošklivě jeho chování vypadá, nechápe, proč máma vříská a přestane.
Na „já sám“ je snad jen jedna účinná obrana, prevence. Zkrátka se nenervovat a všechno v klidu naplánovat s dostatečným časovým předstihem, aby si dítě mohlo všechno vyzkoušet samo a pořád bylo dost času.
Podle psychologů je období vzdoru zcela normální a neznamená chybu ve výchově. U každého dítěte se může projevit jinou intenzitou a u některých dokonce přetrvává až do doby, kdy jde ratolest do školy… Dítě si své záchvaty vzteku prakticky neuvědomuje, pramení z nevyzrálého nervového systému a proto by za ně nemělo být trestáno. Během záchvatu doporučují dítě ignorovat a po něm mu říct, že se vám jeho chování nelíbí, potom už se k němu ale chovat normálně.

Prostě, když už máte dítě, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám překonat starosti s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo