For Babies
Poprvé tátou PDF Tisk Email
Středa, 17 Červen 2009 20:54

5318281Když se mluví o těhotenství, porodu a miminku, většinou se upírá zrak na maminku. Ale co takový táta? Jaké má pocity? Jak se srovnat s novou rolí a jak se chovat k partnerce? Kdy od ní můžete začít vyžadovat sex? A jak můžete pomoci s péčí o miminko?


Znám mnoho mužů, pro které začne miminko existovat až potom, co se narodí, pak ale litují, že si neužili i těhotenství partnerky. Jsou ale i takoví, kteří se 9 měsíců starají o to, aby jejich žena s miminkem pod srdcem, měla vše, co jí na očích uvidí. Muži by měli určitě projevovat zájem už o těhotnou ženu. Blázní jí hormony a mužské „Proč ti mám hladit bříško? Mimčo si užiju, až bude na světě.“, ji může ranit. Povídejte si se svou ženou o jejích pocitech, povídejte si s miminkem v bříšku, vybírejte jméno, nakupujte výbavičku, doprovoďte ji na kurzy pro těhotné. Bude to i vaše dítě…

Většina mužů si přeje být u porodu partnerky a tak své miminko vidí hned jak spatří světlo světa. Nestyďte se za slzy, vždyť je to jeden z nejkrásnějších zážitků v životě. Po návratu z porodnice přijde úplně jiná realita, než na kterou jste zvyklí. Velmi dobře to popsal Petr. „Připadal jsem si jako páté kolo u vozu. Všechno se točilo kolem Petříka, všude jsem překážel, když jsem chtěl pomoc, akorát jsem se motal nebo byl moc pomalý. Byl jsem dobrý tak akorát na to, abych otevíral návštěvám, dělal kafe, myl nádobí a pokyvoval, jak je ten náš drobeček nejúžasnější, nejkrásnější a jak se podobá tu mámě, tu tátovi.. Pocit který jsem měl, nebyla žárlivost, spíš zbytečnost. Nemohl jsem ani hlídat, protože Jana kojila a to jsem zastoupit nemohl.“ Jak tedy můžete novopečené mamince pomoci? Rozhodně se jí nepleťte do péče o miminko, pokud vás o to nepožádá, sama si potřebuje všechno zorganizovat a pořádně se vše naučit a vy byste se jí opravdu motal pod ruce. Raději se vrhněte na domácí práce, které zvládnete, bude vám vděčná, když uvaříte, byť by to byly jen špagety a ulevte jí tak, že vezmete malé na hodinovou procházku, než bude zase čas kojit.

„Najednou jsem si připadal jako někdo třetí, Iveta se točila jen kolem Lukáška, pusinkovala ho a pro mě měla jen příkazy, co je potřeba udělat a koupit. Připadalo mi, jako bych splnil úlohu zplození a teď můžu jít.“ Popisuje další častý pocit mužů Karel. Ale tak to není. Máma je zpočátku plně zaměstnána malým prckem a navíc pracují „hormony lásky“, kdy se nemůže dítěte nabažit, je to tak „zařízené“ hlavně proto, že ji dítě několik měsíců bezvýhradně potřebuje. Nežárlete proto, časem se vám vrátí zase žena, která bude mít plno citu i pro vás. Abyste ji v tom podpořil, udělejte jí čas od času radost, přineste jí třeba oblíbenou zmrzlinu, květinu, nebo ji i s miminkem, pozvěte do restaurace. Nezapomeňte jí také říct, jak moc ji milujete.

Připadá vám, že vaše žena péči zvládá a vy se tak můžete věnovat všem dřívějším koníčkům jako dříve? Pozor, pro život a výchovu dítěte jste stejně důležitý jako jeho máma, proto byste měl o malé pečovat co nejvíce to jde. Zkuste se nabídnout, že miminko vykoupete, přebalíte, pochováte, chvíli si s ním pohrajete..

A co sex? Možná se s Vámi žena nechtěla milovat už na konci těhotenství, pokud ho měla rizikové, tak ještě déle a je proto samozřejmé, že se těšíte, až k tomu opět dojde. Ale vaše žena je stále zaměstnaná péčí o miminko, unavená, nebo zkrátka nemá chuť. Je to úplně normální, i když je žena fyzicky připravena na sex po šestinedělí, psychicky tomu tak být nemusí. Netlačte na ni, nevyčítejte, zpočátku se s ní zkuste jen mazlit, uvidíte, že bude ráda, že na ni nespěcháte a časem se vás čeká opět pěkné milování. Jen pozor, ptejte se ženy na její pocit při milování a pokud ji bude bolet, přestaňte. I to se stává… Nezapomeňte svou ženu ujišťovat, že je ještě krásnější než před těhotenstvím. Změna vzhledu, povislé břicho, nalitá prsa, padající vlasy, to vše totiž může způsobit to, že se jí do sexu moc nechce.

Jak jste se popral s otcovstvím? A jaký je ten váš partner táta?


Aktualizováno Středa, 17 Červen 2009 21:12
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo