Nebezpečí u vody PDF Tisk Email
Úterý, 16 Červen 2009 18:43

Děti vodu většinou milují. Dokáží se v ní cákat do zmodrání. Ale pozor, mějte je vždy pod dohledem! Každý rok se nějaké dítko utopí. Jak tomu předejít a jaká je první pomoc při tonutí?

Nejrizikovější skupinou utonutých dětí, jsou děti do 5 let. Rodiče sice vybaví děti rukávky, kruhy či nafukovacími lehátky, už ale často je potom nechají samotné ve vodě. To není na škodu, důležitý je ale neustálý dozor. Pokud spoléháte na to, že uslyšíte cákání a křik, u malých dětí to nemusí být pravidlem. Spadnou pod hladinu jako hrušky, naberou do plic vodu a místo aby se snažily plavat nahoru, začnou plavat vpřed. Nemusíte proto slyšet vůbec nic… Své o tom ví Ivana, která naštěstí svou 18 měsíční dcerku hned vytáhla. „Nelinka měla kruh a hrála si na u kraje bazénu. Jenže se nějak převrátila, vyvlékla se z kruhu a už byla pod vodou. I když jsem si četla, koutkem oka jsem ji pozorovala. Ani v bazéně si nikdo ničeho nevšiml! Všechno mám před očima jako zpomalený film. Okamžitě jsem pro ni skočila a vytáhla ji. Zpětně jsem si uvědomila její reakci na potopení. Než spadla, chtěla asi zakřičet a nadechla se, dech ale dlouho nezadržela a pod vodou se snažila zase zakřičet, jenže otevřením pusinky a nádechem se napila, začala s sebou škubat a plavala by dál do bazénu namísto nahoru. Malé děti podle mě prstě ještě nemají ty správné reflexy. Když jsem ji vytáhla, začala hrozně plakat a já se klepala ještě večer. To zjištění, že nikdo v okolí nemusí zaregistrovat topící se dítě, mě děsí.“

Nejčastěji se topí děti v odpoledních hodinách, kdy jsou unavenější a také jejich rodiče už tolik nedávají pozor. Po dvou minutách dítě pod vodou ztrácí vědomí, po čtyřech minutách už se nevratně poškozuje mozek.

První pomoc tonoucímu dítěti:
Ihned po vytáhnutí obrátíme dítě hlavou dolů, aby vytekla voda a zkontrolujeme, zda v ústech není nějaké cizí těleso.
Pokud dítě nedýchá, zahájíme umělé dýchání.
Poté zkontrolujeme také pulz a pokud ho nenahmatáme, začneme se srdeční masáží ve frekvenci 100 stlačení za minutu. Srdeční masáž provádíme dvěma prsty přímo mezi prsními bradavkami.
Mezitím někdo musí zavolat záchranku.
Umělé dýchání a srdeční masáž provádíme až do příjezdu záchranky.


Podceňovat ale nelze ani jiné úrazy u vody. Každé dítě by mělo vědět, že u bazénu se neběhá a to ani v kvalitní gumové protiskluzové obuvi. Pokud už je dítě větší, je dobré, aby k vodě chodil vždy s alespoň jedním kamarádem. Velkým úskalím jsou i skoky do vody. Poučte děti, aby skákaly raději nohami napřed a pokud se chystají skákat šipky, je vhodnější bazén. Pokud si skoky neodpustí u rybníku, měly by si nejdříve vyzkoušet hloubku a zkontrolovat, zda pod vodou není žádná překážka. Úrazy po skoku do vody patří k těm nejtěžším, kdy v lepším případě skončí dítě s ochrnutím nohou, v horším už nikdy neucítí tělo od krku dolů…