Co pijí české rodiny? PDF Tisk Email
Úterý, 09 Červen 2009 19:53

Podle celonárodního průzkumu společnosti GfK*, je 61 % nealkoholických nápojů, které nakupují pro spotřebu domů, je 61% nealkoholických nápojů, které nakupují české rodiny s dětmi ve věku 3 – 14 let, slazených. Řada z nich navíc obsahuje umělá aditiva, jako jsou konzervanty, aromata a barviva. Třetinu z celkových nákupů tvoří sycené slazené nápoje, které přispívají k obezitě a zvyšují kazivost zubů již u předškolních dětí.
Zásadní doporučení odborníků přitom zní: pokud dáváme přednost sladším nápojům, měli bychom upřednostnit 100% džusy, které neobsahují žádná „éčka“ a které můžeme naředit vodou. Pro výběr kvalitních ovocných nápojů bez konzervantů, syntetických aromat a barviv přitom může být dobrým základním vodítkem balení nápojů v kartonu. Karton spolu s technologií tepelného zpracování nápojů zajišťuje dlouhodobé uchování kvality bez konzervantů.

Na základě alarmujících zjištění o složení pitného režimu českých rodin s dětmi (61 % slazených nápojů) si společnost Tetra Pak v květnu 2009 nechala podle etiket výrobků zpracovat vlastní analýzu složení nejprodávanějších nealkoholických nápojů v České republice v pěti hlavních nealko kategoriích – sycené nealkoholické nápoje, nesycené ovocné nápoje, džusy a nektary, ledové čaje a sirupy. (Voda byla z analýzy vynechána, protože ji není třeba nutričně analyzovat.) Celkem bylo analyzováno vždy 7 – 10 nejoblíbenějších nápojů v každé kategorii.

Během analýzy bylo zjištěno, že ve slazených sycených nápojích, nesycených ovocných nápojích***, ledových čajích a nápojích připravených ze sirupů konzumujeme obrovské množství rafinovaného cukru, potravinových kyselin a syntetických přísad, jako jsou konzervanty, aromata a barviva. U některých z nich existuje odůvodněné podezření z působení zdravotních problémů, jako jsou alergie, hyperaktivita nebo nespecifické zdravotní potíže.

Podle MUDr. Kateřiny Cajthamlové je složení pitného režimu zvláště v českých rodinách, kde jsou děti, naprosto nevhodné: „Výsledky výzkumu jsou šokující a vysvětlují částečně poznatky pediatrů – vzestup obezity u dětí, zvýšenou kazivost zubů již u předškolních dětí, výskyt vyššího procenta alergiků v dětské populaci a další zdravotní problémy. Doporučovala bych namísto sycených slazených nápojů konzumovat nápoje s vysokým podílem ovoce (ideálně 100% ovocné džusy nebo nektary** ředěné vodou). Kromě toho, že neobsahují žádná syntetická sladidla, konzervanty ani jiné syntetické přísady, je u nich významný také obsah vitaminu C, který může představovat v některých rodinách vlastně jediný zdroj vitaminu C ze stravy.“

Dr. Tereza Vrbová, uznávaná česká odbornice na potravinové přísady dále připomíná, že bychom neměli také zapomínat kontrolovat, zda nápoje neobsahují syntetické přísady. Je třeba se vyhýbat umělým barvivům, aromatům, sladidlům a konzervantům, a to zejména v nápojích, které dáváme dětem! Jednoduchým řešením je sáhnout po 100% džusu v kartonu. MUDr. Kateřina Cajthamlová dodává: „Lidé často kupují nápoje plné nejrůznějších chemikálií jen proto, že jsou levné a sladké, místo aby si dopřáli čisté přírodní produkty. Co je nejhorší, tyto „levné“ nezdravé syntetické nápoje dávají rodiče pít i svým dětem. Ve srovnání s cenou kvalitních ovocných džusů a nektarů však zjistíte, že jejich cena je neskutečně vysoká. Voda, neslazené ovocné čaje nebo kvalitní 100% džusy vycházejí cenově mnohem výhodněji. A hlavně za ně nezaplatíte svým zdravím.“

Jak by měl vypadat ideální pitný režim?


Podle MUDr. Kateřiny Cajthamlové by ideální pitný režim měla tvořit z poloviny čistá voda, ze čtvrtiny ředěné 100% džusy a nektary, které dodají tělu vitaminy, minerály, některé také vlákninu, a především jsou přírodní. 20 % pitného režimu by měly tvořit neslazené ovocné a jiné čaje, díky kterým tělo doplní tekutiny. Zbylou část by měly tvořit přírodní minerální vody, ze kterých získáme potřebné minerální látky. Více informací o konzervantech a online poradnu éček naleznete na www.bezkonzervantu.cz.* Průzkum nákupu nealkoholických nápojů domácnostmi v rámci spotřebitelského panelu, provedeného agenturou GfK pro společnost Tetra Pak v roce 2008. Domácnosti s dětmi 3-14 let. Vzorek nezahrnuje mléko považované za potravinu.

*** „Nesycené ovocné nápoje“ obsahují podle legislativy do 25 % ovocné složky, mohou obsahovat i syntetické přísady. Zpravidla se jedná o velká rodinná balení ovocných nápojů nebo tzv. „dětská pitíčka. Nejčastěji jsou prodávány v PET lahvích o objemu 1,5 – 2,0 l nebo 330-500 ml“.

** „Nektary“ jsou ovocné nápoje s podílem ovoce 25 – 99 %. Podle legislativy mohou být přislazeny pouze přírodním cukrem a nesmí obsahovat žádná syntetická barviva, aromata ani konzervanty.

Aktualizováno Pondělí, 15 Červen 2009 11:43