Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Bude autista? PDF Tisk Email
Úterý, 02 Červen 2009 21:18

Matyášek se narodil jako zdravé miminko, dnes jsou mu tři roky a čekáme na verdikt doktora, který nám řekne, zda je možný, že syn trpí autismem a pošle nás na další vyšetření. Nevím co pak budeme dělat. Napsala nám Martina.

Autistu jsem si představovala jako Rain mana nebo takové to tiché dítě, které sedí, pohupuje se ze strany na stranu a je pohroužené ve svém světě. Jenže autismus má široké spektrum a je možné, že do něj Matyášek pasuje. My jsme si dodnes mysleli, že je rozmazlený a zkrátka zlobí. Až moje kamarádka, která se zabývá psychologií, nám doporučila, ať ho raději necháme vyšetřit.

Jak to u nás začalo? Co mi paměť sahá, Matyášek byl moc hodné miminko. Zhruba od půl roku mu ale začalo vadit, pokud jsme nedodrželi režim spaní, jídla atp. Přespat u babičky? To ani náhodou. Jediná správná byla jen jeho postýlka v jeho pokojíčku, jinak plakal a plakal… Říkala jsem si, že bude jen trochu úzkostný a vlastně jsem byla ráda, že preferuje režim, zvlášť když jsem od jiných maminek slýchala, jak je někdy těžké uložit dítě do postele. Jako miminko Matyáše fascinoval zvuk chrastítek, dokázal se se svými dvěma oblíbenými zabavit na celé hodiny. V batolecím věku je nahradila červená formule a modrý míček. To bylo neštěstí, když jsme je někde nechali! Jenže jsem si pořád říkala, že má prostě rád své hračky, jako každé jiné dítě.

Matyášek nemá moc rád ostatní děti, nechce půjčovat svoje hračky, byť by se jednalo jen o kamínek, který najde na zemi a který dokáže fascinovaně zkoumat třeba půl hodiny. Říkala jsem si, že to prostě některé děti dělají, nemají rády společnost a jsou zkrátka lakomé, než časem pochopí, že půjčit znamená, že se věc vrátí. Vztekací záchvaty, kdy jsme místo levé boty obuli jako první pravou, odmítání jídla z jiné mističky než ze zelené a podobné věci, jsem házela do škatulky období vzdoru… Až jednou byla na návštěvě zmíněná kamarádka.

Matyášek si už půl hodiny hrál s kolečkem na autě. Vyprávěla jsem, jak je až na občasné záchvaty zlaté dítě, které si už od miminka samo vyhraje a nechá nás udělat si, co je potřeba. Kamarádka mi ale řekla, že to není normální, že batolata jsou zkrátka mámám za zadkem a než se naučí alespoň půl hodinky soustředěně si hrát, trvá to pár let. Pak jsme se bavili o běžných dnech s Matyáškem a mě do sebe začaly zapadat věci, které opravdu u jiných dětí běžné nejsou. Navštívily jsme naši dětskou lékařku a ta nám dala doporučení na psychologa. Teď jen čekáme na diagnózu a na to, kam nás převelí.

Nechápu to, vždyť to bylo zdravé miminko… Co s ním bude? Hlavou se mi honí, jak se mu budou děti smát, jak nikdy nebude moct dělat běžné rošťárny jako kluci v jeho věku, jak si nikdy nenajde ženu, nebude mít děti. Jak se dá vlastně žít s dítětem autistou? Znamená to, že se o něj budeme starat až do smrti, že se nikdy neosamostatní? To jsou otázky, které mě velmi trápí a snad na ně najdeme odpověď. Spíš ale doufám, že diagnóza bude jiná. Třeba nám řeknou, že je úzkostný samotář a že z toho vyroste. Naděje je ale malá.

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo