For Babies
Fejeton Olgy Šípkové PDF Tisk Email
Úterý, 26 Květen 2009 19:17

Máte doma dítě ve věku od 2 do 5 let. Právě vám vyrostlo z oblíbené odrážecí motorky, ale na šlapací kolo je ještě moc malé. Marně pro to vaše mrně hledáte dopravní prostředek, na kterém se přemístí z bodu A do bodu B a vy s ním. A taky přemýšlíte, jak jej vlastně naučíte jezdit na kole (pokud možno bezbolestně pro všechny zúčastněné).

Naší Adélce jsou 4 roky, a tak všechny naše procházky plánujeme s ohledem na ni. Chceme, aby si je užila v prvé řadě ona, pak si je většinou užijeme i my. Však víte, jak těžké pořízení je s dítkem, které je znuděné nebo přetažené. Dlouho jsme hledali něco, na čem by mohla jezdit vedle nás. Až jednou k nám do fitcentra přišli rodiče s malou holčičkou na kole, které sice vypadalo krásně, ale cosi mu chybělo – pedály!

Ovšem dcera měla okamžitě jasno, horko těžko jsme ji ze zapůjčeného kousku sundávali. Toto odrážedlo s trefným názvem First BIKE čili „první kolo“ jí prostě na první pohled zaujalo, hned na něj nasedla a začala se odrážet. Líbilo se jí, jak rychle jí to jede. Když potřebovala, tak si jednoduše přibrzdila nohama. Na odrážedle se cítila tak jistě, že brzy začala zvedat nohy do vzduchu a zkoušela držet rovnováhu. Instinktivně, nic jsme jí nevysvětlovali ani ji nekibicovali. A jak na sebe byla slečna pyšná! Dnes klopí zatáčky a s ruční brzdou dokonce smykuje - samozřejmě s helmou na hlavě.

Často vídám malé děti na šlapacích kolech s postranními kolečky. Přesně takto jsme začínali i my - v dobré víře, že to bude pro naši malou bezpečnější. Opak byl pravdou, Adélka se na kole s postranními kolečky několikrát vysekala. Zpětně víme, že jsme ji zdržovali: vždyť každé dítě, které umí chodit a ze sedátka dosáhne ploskami nohou na zem, se na odrážedle samo naučí držet rovnováhu. Časem pak přejde rovnou na šlapací kolo, které ale ve 2 a mnohdy ani ve 3 letech nezvládne ušlapat ani s ním manipulovat. Odrážedlo, které máme doma, je tak lehké, že si jej Adélka v pohodě o něco opře nebo si jej zvedne ze země, snadno na něj nasedne, bez protestů si jej vytlačí do kopce.

Co na našem odrážedle First BIKE oceňuji já? Je bezpečné - nemá žádné ostré hrany, žádné vystupující šrouby, řídítka se na něm nikdy nepřetočí. Dcera se dnes na své kolo bez pedálů těší, když jdeme ven, automaticky si jej bere s sebou. Kolo s postranními kolečky jsme jí dříve museli nutit. A naše rodinné procházky? Výrazně se prodloužily a naše tempo zrychlilo. Vsadím se, že u vás doma na tom budete stejně.

Více o kolech First BIKE najdete na www.firstbike.cz.

O kola First BIKE si budete moct zasoutěžit ve Velké letní soutěži v časopise Moje rodina a já a od 1.6.2009 i na webu www.rodinaaja.cz

-

Aktualizováno Úterý, 26 Květen 2009 20:25