For Babies
Dítě na vodítku PDF Tisk Email
Čtvrtek, 21 Květen 2009 20:11

Stačí zajít do krámku s dětským zbožím a budete žasnout nad bezpečnostními pomůckami pro děti. Některé jsou vskutku dobré a nepopírám, že byste si je měli pořídit. Nad některými ale zůstává rozum stát. Třeba takové vodítko pro batole, helma nebo chrániče kolen pro kojence. Pořídili byste si je?

Vodítko pro batole jsou staré známé kšíry. Kolik maminek už o nich uvažovalo? Batole vám nikam neuteče a vy si ho v pohodě vodíte jako pejskaJ. Hanka si je pořídila. „Bydlím na malém městě, když se chceme vydat na procházku, musíme přes frekventovanou silnici. Jenže Honzík už od roka chce všude pěšky. Protože jsem měla rizikové těhotenství, nemohla jsem ho pokaždé zvedat a už mnohokrát mi málem vběhl do silnice. Kšíry se zdály jako skvělé řešení. A tak jsme je jednoho dne upnuli a vyrazili ven. Nikdy nezapomenu na ty překvapené pohledy kolemjdoucích. „Chudák dítě, vždyť ho taháte jako psa, to se nestydíte? Proč jste s ho vlastně pořizovala? Tohle už je na sociálku.“ Pustila se do mě jedna maminka a já se opravdu styděla. Kšírky jsem schovala do šuplíku a Honzíka držím pevně za ruku. Až se mi narodí druhé mimčo, budu je ale asi muset zase vytáhnout, pochybuju totiž, že se bude držet kočáru. Bojuji s myšlenkou, že je ke kočárku přivážu a vždy za křižovatkoou Honzíka odepnu. No nevím.“ Kroutí hlavou Hanka.

Alena je hodně starostlivá maminka. „Terezka je taková nešika, sotva se začala plazit, už odevšad padala, všude narážela a tak jsem jí koupila kojeneckou helmičku a chrániče na kolínka. Má to jen na doma, ale moje máma si myslí, že jsem trhlá a že sem tam nějaké odřené koleno k malému dítěti patří. A bouchnutí do hlavy? Děti jsou podle ní gumové a vydrží víc než dospělý, to se prý přesvědčila u mě. A tak před ní Terezce ochranné pomůcky nedávám. Ale která máma by pro dítě nechtěla udělat co nejvíc pro zdraví?“

Nejvíce úrazů se stává doma. Co by vám určitě nemělo chybět, jsou kryty do elektrických zásuvek, bezpečnostní uzávěry oken, krytky na rohy stolů atp. a rozhodně byste měli mít zamčené čistící prostředky a lékárnu. Pokud máte doma schody, pořiďte si nad ně speciální dvířka. Dítě by také nemělo dosáhnout na nože. I do zásuvek můžete pořídit speciální zarážky. Existují i různé kryty na sporáky, ale nejlepší řešení je zamezit dítěti v přístupu do kuchyně, pokud v ní nejste vy. Pozor na šňůry od konvic, friťáků atd. Pokud vaříte, používejte spíše zadní plotýnky. Děti jsou nevyzpytatelné a musíte přemýšlet za ně. Projděte si po čtyřech a zjistíte, kde všude vašemu dítku hrozí nebezpečí. Pamatujte si ale, že některým neštěstím zkrátka nezabráníte a je proto dobré znát zásady první pomoci a mít vybavenou lékárnu.

Jaké bezpečnostní pomůcky doma používáte? Osvědčily se vám?