Ložiska v děloze PDF Tisk Email
Napsal uživatel Soňa Šímová   
Pondělí, 14 Duben 2008 07:19

Nejčastěji ženy navštěvují gynekologické ordinace s bolestmi v podbřišku a pánvi. Většina lékařů již nezastává ošidný názor: „Jste ženská, tak vás zkrátka tu a tam něco píchne“, v dnešní době se totiž lékaři potýkají s civilizační chorobou, která postihuje více než dvě třetiny žen v reprodukčním věku, jež se potýkají s neplodností, silnou menstruací, či křečemi při milování.

Tato hrozba v ženském nitru může mít genetický, hormonální, ale také imunologický faktor. Jednoduše řečeno, máte-li dlouhodobě oslabený organismus, i vy můžete trpět endometriózou.

V přirozeném prostředí ženského těla endometrium – děložní výstelka, každý měsíc dorůstá a odlučuje se při menstruaci. V některých případech se ale buňky ocitnou mimo děložní dutinu, kdekoli v ženském těle. Nejčastěji v děloze, vaječníku, vejcovodu, kde uzavírací cesty vajíčkům srůsty. Částečky endometria, které unikly do břicha rozpozná pouze zdravý imunitní systém a následně je zlikviduje, ovšem podle verze imunologů obranný systém populace dnešních žen zjevně na výskyt ložisek nereaguje, čímž jim usnadňuje jak zahnízdění, tak i uvolňování chemických látek, které se v nich tvoří.

Americká společnost pro plodnost diagnostikuje onemocnění žen dle přerůstání, srůstů a zjizvených částí na minimální, lehkou, střední a těžkou variantu. Bohužel příznaky endometriózy jsou tak těžko rozpoznatelné, že ani při rozsáhlé formě endometriózy nemusí příznaky pacientky jejímu stavu odpovídat, i v takovém případě naštěstí přichází efektivní řešení.

V České republice se na léčbu endometriózy specializují odborníci již od 70. let minulého století. Kliniky využívají všech dostupných cest léčby. Ložiska odstraňují za pomocí minimálně invazivní techniky. (Laparoskopií chirurgové likvidují také endometriozu na střevech.) V hormonální terapii volí GnRH agonisté, v depotních injekcích, které mají za úkol šetrným způsobem dočasně zablokovat činnost vaječníků v podvěsku mozkovém a mozkovém kmeni. Při běžných kontrolách se tak úspěšnou léčbou stává až 80 % žen bývalých „endometriček“, ale bohužel další pacientky se do ordinací vrací společně s nálezem nových ložisek.

(Zdroj: IVFBrno.cz)