Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Mámou po čtyřicítce PDF Tisk Email
Neděle, 29 Březen 2009 20:55

Nejsem babička, ale máma… To musí čas od času vysvětlovat 45 letá Dáša, máma dvouletého Ondry. Jak jí svědčí mateřství po čtyřicítce? A jak se to všechno vlastně seběhlo?

Není to tak dávno, co bylo moderní mít dítě hned, jak žena dospěje. I já jsem se brzy vdala a měla dvě děti krátce dva roky po sobě, přesně tak, jako snad všechny holky ze třídy. Po krátké mateřské putovaly děti do jeslí a já se vrátila do krámu, kde jsem pracovala jako prodavačka. Manželství mi dlouho nevydrželo, když bylo Janičce 5 let a Haničce 3 roky, rozvedli jsme se a já se měla co otáčet, abych holky uživila a zaplatila nájem v našem malém panelákovém bytě. Holky rostly, pomalu dospívaly a já neměla ani čas přemýšlet nad svým životem. Byla jsem spokojená se vším, co jsem měla. A pak najednou holky odešly studovat a já měla najednou prázdný byt a fůru času. Co s ním? Rozhodla jsem se dále vzdělávat a přihlásila se do kurzů účetnictví. A tam jsem potkala Míru. Na prahu čtyřicítky mě potkalo to, v co už jsem dávno nedoufala, zamilovala jsem se.

Míra je rozvedený, jeho bývalá žena nemohla mít děti a jejich vztah to hodně narušilo. Neustálé zkoušení, vyšetření, umělá oplodnění.. Míra si ve vztahu přestal cítit jako muž a začal si připadat jako stroj na výrobu dětí. A tak se nakonec rozvedli. Míra měl moje holky rád, ale touhu po vlastním dítěti přede mnou skrýt nedokázal. A tak jsem vysadila prášky s tím, že pokud to půjde, tak do toho jdeme, ale pokud se nazadaří, necháme to být. Oslavila jsem 40 narozeniny a sama nevěděla, co mi budoucnost přinese. Vždyť mé dcery už byly pomalu ve věku, kdy mě mohly učinit babičkou!

Miminko k nám dlouho nechtělo, Mírovi jsem řekla, že pokud se nám to nepodaří do dvou let, vzdáme to. A ono se to podařilo. Dvě čárky na testu mě i Mírovi přinesly spoustu radosti a hlavně mě i dost obavv. Bude miminko zdravé? S tím jsem si lámala hlavu celé těhotenství. Lékaři o mě ale pečovali jako o hvězdu, měla jsem všechna vyšetření v pořádku a pak přišel na svět Ondra. Byl pohodové miminko a je hodné batole. Už nejsem ta nervózní strhaná matka. Dnešní doba má hodně výhod. Mateřská je delší, ubylo starostí jako třeba vyvařování plen apod. A tak si malého můžu užít dosyta. I holky jsou z něj paf a plánují, jak by si co nejrychleji také takové zlatíčko pořídily.

Často se mě lidé ptají, kde beru ve svém věku vitalitu na péči o dítě. Musím se smát, vždyť taková vtělená energie, kterou Ondra je, mě nabíjí každý den. A spokojená rodina je lepší než krabička pilulí proti depresi. Moje rodina mě podporuje, zato mě mrzí okolní drby, jak jsem na dítě stará, a jaký to bude chudáček, že se třeba nedožiji jeho maturity… Ať si každý zamete před svým prahem, zemřít může i 30 letá máma a to že mi není 20, přeci neznamená, že by tím mé dítě mělo nějak trpět.. Ale na malém městě se holt člověk musí s některými věcmi smířit. Důležité je, že jsme spokojení a zdraví.

Máte dítě po čtyřicítce? Co si o maminkách ve věku babiček myslíte?

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo