Jarní únava PDF Tisk Email
Neděle, 29 Březen 2009 20:49

Sluníčko pomalu začíná vítězit nad sychravým zimním počasím. Konečně přichází jaro. Bohužel s ním jde často ruku v ruce jarní únava. Zvlášť když se k tomu přidala ještě změna času.. Jak s únavou zatočit?

Pokud se budíte jako „přejetí válcem“ a celý den nemyslíte na nic jiného než na svou pohodlnou postel, pak vás zřejmě také postihla, stejně jako velkou část populace. Za všechno může nedostatek vitamínů a sluníčka v zimě. Co s tím? V první řadě si naordinujte zdravý lehký jídelníček, vitamín C a také pohyb na čerstvém vzduchu. Odepřete si výbornou svíčkovou od babičky a místo ní si udělejte ovocný nebo zeleninový salát. I vaše děti určitě ocení alespoň dvouhodinové každodenní procházky a uvidíte, že vám bude lépe.

Důležitý je i pitný režim, najděte si nejbližší obchod s bylinkami a poraďte se, které pro vás budou ty nejlepší. Sáhnout můžete po detoxikačních směsích nebo jen bylinkách na povzbuzení. Čaje můžete pít během celého dne a samozřejmě je lze střídat. Jen dávejte pozor, aby některé kombinace bylin neměli za následek „vynulování“ účinku. Správný bylinkář by vám měl ale poradit. Pokud čaj nemusíte a raději sáhnete po přírodních pilulkách, můžete zkusit ty s guaranou.

„Na mě zkrátka čaje nepůsobili, blížil se konec března, byla potřeba odevzdat daňová přiznání a já se nebyla schopná soustředit, navíc mě po práci čekala ještě druhá šichta doma, postarat se o děti a domácnost, potřebovala jsem něco, co zabere hned.“ Vypráví účetní Ilona. „A tak jsem zašla do lékárny, kde mi nabídli pilulky s guaranou. Ty mi vůbec nezabraly a až od kamarádky jsem se dozvěděla, že záleží na množství obsažené účinné látky. Já měla ty neksalbší. vyzkoušela jsem poměrně dražší, které obsahovaly 800 mg guarany a světe div se, únava byla pryč na celých 8 hodin. T o mi ale stačilo. Teď si beru tabletku opravdu jen když je potřeba, nechci být na nich závislá.“ Uzavírá Ilona.

I to je samozřejmě důležité, nelze se spoléhat na zázračné léky a ani bylinky nejsou všemocné. Především musíte mít zdravý životní styl. Pak si můžete dovolit sem tam nějaký „povzbuzovák“ slupnout.

Někdy se ale bohužel stává, že vás postihne nejen únava, ale i deprese. Pokud nejste schopni normálně fungovat, jste sklíčení, bez chuti do života a nejraději byste celý den strávili v posteli, pak je čas navštívit odborníka. Kvalitní psychiatr zjistí, zda se jedná jen o přechodnou jarní či podzimní depresi a napíše vám ke krátkodobému užívání povzbuzující léky. Pokud se bude jednat o závažnější problém, začne vás včas léčit.

Přemohla vás jarní únava či deprese? Jak se s ní perete? Poraďte ostatním čtenářům.