Sport a pizza PDF Tisk Email
Neděle, 22 Březen 2009 20:53

Většina českých dětí ve věku 11 až 15 let pravidelně sportuje, 55 % z nich se věnuje sportovním aktivitám dokonce více než dvakrát týdně. Zdravá strava je však pro děti cizím pojmem – čtvrtina z nich nesnídá a pouze 3 % si uvědomují, že zdravá strava znamená především jíst pravidelně a pestře. Vyplývá to z dotazníkového průzkumu mezi 1630 dětmi z devíti základních škol a víceletých gymnázií z celé České republiky, který proběhl v závěru roku 2008. Anketa byla součástí zastávek druhého ročníku Jízdy kuchařů YesNeYes, jež se konala v rámci celostátního edukačního projektu Žij Zdravě financovaného Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR.

Mezi nejoblíbenější sporty českých dětí patří především fotbal, lyžování, bruslení, plavání a cyklistika. Velmi oblíbenou pohybovou aktivitou je také tanec. Vůbec nesportuje nebo pouze v rámci tělesné výchovy 16 % dětí. Svůj volný čas tráví české děti ale stále častěji u počítače. Více než tři hodiny denně u něj prosedí přes 20 % českých dětí, dvě až tři hodiny čtvrtina a přibližně hodinu celá třetina dotazovaných. „Pro děti je důležité zvýšit energetický výdej aktivitami ve volném čase. Je potřeba, aby se do tohoto snažení zapojila celá rodina a aby byl pohyb spojen s příjemným – emotivním – prožitkem. Děti si tyto pozitivní emoce jinak nahrazují například prostřednictvím počítačových her. Únava a příjemný pocit po 3hodinovém hraní je totiž srovnatelný s pohybem nebo sportovním utkáním po stejně dlouhou dobu. Ale účinek na zdraví je výrazně horší!“ uvádí MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Celých 60 % dotazovaných dětí uvádí, že dává přednost zdravým jídlům. Přesto mezi nejoblíbenějšími pokrmy stále figurují pizza, tradiční česká kuchyně nebo hamburgery a hranolky. Čtvrtina českých dětí vůbec nesnídá, na obědy do školní jídelny nechodí pětina z nich. Také ovoce a zelenina stále ještě v dostatečné míře neprorazily do jídelníčku našich dětí. K snídani si dopřeje zelené vitamíny pouze 10 % dětí, ke svačině 25 % dotazovaných. „Pro dnešní dobu je bohužel typické, že stále někam spěcháme – nemáme čas snídat, svačit apod. Místo nedělního oběda vezmeme děti raději do některého řetězce fast-foodů. Nemůžeme se tedy divit tomu, že velká část adolescentů nesnídá či neobědvá nebo konzumuje zcela nevhodné potraviny, což samozřejmě přispívá ke vzniku obezity,“ varuje MUDr. Jitka Housová, Ph.D. z III. Interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

60 % dětí dává přednost zdravým jídlům

50 % dětí si myslí, že jí zdravě

30 % dětí drželo, drží nebo se chystá držet dietu

20 % dětí má pocit, že má nadváhu

57 % dětí jí 3 – 5x denně

24 % dětí ráno nesnídá

19 % dětí nechodí na obědy do školní jídelny

10 % dětí si vezme po ránu ovoce nebo zeleninu

55 % dětí pravidelně sportuje více než 2x týdne

44 % dětí tráví u počítače denně více než dvě hodiny

16 % dětí vůbec nesportuje nebo pouze v rámci tělesné výchovy

Zdroj: Dotazníková anketa Žij Zdravě mezi 1630 dětmi ve věku 11- 15 let z 9 základních škol a víceletých gymnázií z celé ČR, prosinec 2008

Další informace naleznete na internetových stránkách www.YesNeYes.cz a www.ZijZdrave.cz

­­­­­­­­