Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Manželka se zbláznila PDF Tisk Email
Neděle, 08 Březen 2009 21:48

Našemu synovi jsou tři roky a může toho až příliš. Navíc už má tři koníčky a vhodné kamarády na celý život. Je to normální? Podivnosti v rodině nám napsal Lukáš.

Manželka Klára neměla moc šťastné dětství, její rodiče neměli peníze, proto se často hádali a také ke svým dětem nikdy neprojevovali příliš citu. To trvá až dodnes, kdy se s jejími rodiči již nestýkáme a je ani nezajímá vnuk. Jenže následkem nedostatku citu, byla manželka vždy ve vztahu trochu nejistá. Někdy měla dny, kdy potřebovala, abych ji neustále ujišťoval o tom, že ji miluji a jindy zase byla třeba měsíc odtažitá, že jsem se jí nemohl dotknout. I emoce projevovala až když to v ní opravdu bouchlo, do té doby vypadala jako by se nic nedělo. Zvykl jsem si, jsme spolu 11 let a mám ji opravdu rád, vždyť také nejsem dokonalý.

Před čtyřmi lety jsme se rozhodli pro miminko. Věděl jsem, že to pro ni bude velký nápor, ale hormony udělaly své a Klára byla úplně jiný člověk. Celé těhotenství jen zářila a já byl šťastný, že se konečně její nevyrovnanost, srovná. Jenže po porodu neměla o miminko vůbec zájem, ani ho nechtěla kojit. Musela brát silná antidepresiva a půl roku nebyla schopná se o Lukáška starat. Za pomoci mé mámy a sestry jsme to zvládli a Klára se postupně do role mámy dostala. Jenže se na Lukáška pro změnu hrozně upnula a já se obávám, že to pro něj může mít špatné následky.

V první řadě odmítá jakoukoliv pomoc s hlídáním syna. Moje máma k nám ani nemůže chodit, pokud u toho není Klára. Myslí si totiž, že jí ho chceme vzít. Připadá mi, jako by chtěla nějak napravit ten první půl roka může se přetrhnout v tom, aby pro Lukáška udělala to nejlepší. Mojí mámu, která se o malého starala půl roku bere jako velkou konkurenci. Lukášek je typický mazánek. Není rozmazlený, ale je hodně fixovaný na mámu, která mu dovolí mnohem víc, než jsem kdy u koho viděl. Má sice základní hranice, kde mu hrozí nebezpečí. Ale třeba skákání do louží, osahávání věcí v obchodě nebo vyndávání věcí ze všech skříní a šuplíků doma, jí vůbec nevadí. Prý tak rozvíjí jeho volnost a kreativitu a ráda to uklidí…

Do roka, kdy spal Lukášek u nás v ložnici, to ještě šlo, ale potom, co jsme mu krásně zařídili pokojík a přestěhovali ho, to začalo jít z kopce. Klárka v pokojíku občas přespávala z obavy o malého a když jsme mu v 18 měsících pořídili válendu, začala u něj spát celou noc. Nejdřív mi to přišlo hezké, občas jsem je zaslechl, jak si povídají, mazlí se… Klára Lukáškovi nezapomene každý den alespoň jednou říct, že ho miluje a dokonce i když mu něco zakazuje, nezapomene říct, že by pro něj udělala cokoliv, ale tohle nesmí.

Možná vám na tom nepřijde nic divného, ale mě pomalu začíná vadit, že Lukáška nenechá volně „dýchat“. Každý den má pro něj vymyšlený program do posledního detailu, Lukášek se učí anglicky, na flétnu a chodí plavat, do toho navštěvuje dva vybrané kamarády buď u nich doma, nebo oni navštěvují nás, nikam jinam nechodí. Klára ho chce ušetřit dohadování mezi dětmi a různých dětských výlevů a nespravedlností, školka je u nás vyloučená. A tak je Lukášek poměrně izolovaný. Snažím se ho sice občas tajně propašovat třeba na fotbal, ale Klára je pak dost naštvaná. Původně jsme chtěli druhé dítě, ale to manželka odmítá, protože tvrdí, že by ho nemilovala tak, jako Lukáška. Navíc spolu máme intimní chvilky tak jednou za měsíc.

Psycholog mi řekl, že je Klára zkrátka úzkostlivější a neumí úplně ovládat své city, zkrátka vidí buď černě nebo bíle a neumí nic mezi. Jenže já se bojím, že Lukášek se nebude umět začlenit do kolektivu, při sebemenší křivdě, poběží za maminkou a později mu nebude žádná žena dobrá. Vím, že ho musím pomalu ale jistě od Kláry odpoutávat, ale nevím jak na to. Poradíte mi?

 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo