Slavíte Valentýn? PDF Tisk Email
Pondělí, 09 Únor 2009 21:13

Kdo by si z dob minulých nepamatoval MDŽ? Po revoluci ale tento svátek mnohde zanikl, zato sem přišel zahraniční Valentýn. Svátek oslavující lásku těší hlavně obchodníky s přesladkými srdíčkovými výrobky. Naopak muži tomuto svátku příliš nefandí. A co vy? Slavíte Valentýn?

Oslavy svatého Valentýna proběhnou už zítra. A kdo vlastně patron lásky byl? Za vlády římského císaře Klaudia II. Valentýn zastával kněžský úřad a navzdory císařovu zákazu pořádal sňatky. Ženatí muži totiž nemuseli do války a mnoho jich toho využívalo, císař proto zakázal zamilované oddávat. Valentýn byl záhy zajat a bez milosti popraven. Tak praví jedna z mnoha legend. Ovšem vy ji můžete znát úplně jinak s více či méně úpravami.

Valentýn u nás nikdy neměl tradici, ale po revoluci s příchodem „Ameriky“ sem přišel i tento svátek. A kdo jiný ho sem přinesl, než ziskuchtivý obchodníci. Stačí zabalit úplně obyčejnou věc do srdíčkového papíru a už se hrnou zamilovaní koupěchtivci. Co na tom, že za toto balení zaplatí dvakrát tolik? Hlavně že lidé, kteří po Vánocích vyprázdnili peněženky, už zase nakupují! Na dračku jde vše od sladkých plyšáků a svíček, přes kosmetiku a květiny až po zlato. Všude v obchodech hlásají že se blíží Valentýn, takže by zapomněl jen úplný ňouma. Jenže někdo slaví a někdo ne a pak vznikají zajímavé situace.

„Když jsme byli s přítelkyní půl roku spolu, přiblížil se Valentýn a mě to teda vůbec nedošlo.“ Vypráví 33-letý Jára. „S bývalou přítelkyní jsme to totiž vůbec neslavili, jasně Vánoce, narozeniny, svátky i MDŽ, to nezapomínám na kytičky a dárečky. Někdy Sylvě dávám dárky i jen tak, ale prostě Valentýn není náš. No ale abych se k tomu vrátil. Ona mě pozvala k sobě a hned jak jsem vešel, mi to došlo. Všude zapálené svíčky, nachystaný sekt, Sylva v krásných nových šatech a přichystaný malý dárek. No a já nic. Na Sylvě bylo vidět, že je trochu naštvaná, ale pak jsme si to vysvětlili. Rok na to už byl vydařenější, požádal jsem Sylvu o ruku a tak na Valentýna slavíme výročí zasnoubení a je to vyřešené.“ Směje se Jára.

29-letá Alena Valentýn také neslaví. „Nějak mi ten svátek nepřirostl k srdci. Mám ještě zažité MDŽ, kdy táta přinesl mámě karafiát a pak to šel s chlapama zapít do hospody. Valentýn je o něčem jiném, ale přesto si nemyslím, že je nutné ho slavit. Vždyť příležitost, abych manželovi vyznala lásku, mám celý rok. Někdy ho jen tak vytáhnu na večeři nebo doma udělám romantický večer s filmem a vínem. Jindy mě překvapí on s bonboniérou jen tak. To mi přijde mnohem hezčí, než když se celý národ zblázní v jeden den. Jediné na co se těším je, až trochu povyroste Veronika a bude mi k svátku matek nosit kytičky z louky. Ale jiné svátky jsou mě i manželovi ukradené. A co si budeme povídat, i manžel je rád, že nemusí myslet na příležitost navíc.“ Uzavírá Alena.

Zato Lucie je romantická duše. „Jakmile k nám Valentýn zavítal, začala jsem ho okamžitě slavit. Přítel sice není moc nadšený, ale ví, jak miluju romantiku, takže se na ten jeden den prostě překoná a koupí mi alespoň kytku. Já vždy nazdobím byt ve sladkých barvách, na stůl nachystám srdíčkové pamlsky a víno a každý rok si na tuto příležitost koupím sexy prádlo. To přítele baví nejvíc. Ono celý rok není čas si v klidu sednout a vyznat si lásku, tak jsem ze tenhle den opravdu ráda. A že svátek není náš? Mě se líbí víc než MDŽ a ať si každý slaví co chce ne? Zítřka už se nemůžu dočkat.“ Zasní se Lucie.

A co vy? Slavíte Valentýn? A jak?