For Babies
Nebezpečné styly? PDF Tisk Email
Neděle, 01 Únor 2009 19:33
Já jsem EMO, ty jsi PUNK, Diskofily nebrat, jedině Hip hop… Kdo se má v těch všech stylech vyznat? Sotva vaše ratolest přišla do puberty, přestáváte ji poznávat. Loudí po vás peníze na párty, padesátou náušnic nebo je pořád zavřená v pokojíčku a nekomunikuje. Jak poznáte kam se vaše dítě řadí? A jak to může být nebezpečné?

Děti si v pubertě potřebují najít svůj styl a někam se zařadit, nejjednodušší je to přes hudbu, kterou mají rády. K té které hudbě patří i názory, oblečení, účesy… Někdo podlehne více a vezme si z „kultu“ všechno, někdo si z něj vezme jen to, co se mu opravdu líbí, záleží to na povaze každého jedince. Bohužel některé styly můžou vaše děti dovést i do nebezpečných „uliček“.

Asi nejvíce teď frčí EMO styl, který je sice znám už delší dobu, ale se skupinou Tokio hotel se mezi mládeží strhla hotová mánie. Kluci i holky si lakují nehty na černo, výrazně si líčí oči, nosí typické účesy na patku a černé oblečení. Takto zapálené děti chtějí někam patřit a udělají pro to všechno, aniž by viděly i druhou stranu. EMO by mělo být o všech pocitech, ne jen o těch smutných. A to je právě kámen úrazu. EMO stylu se asi nejvíce chytají děti z rozvedených rodin nebo ty, které jsou nějak znevýhodněné a proto depresivní. V různých diskuzích si pak EMO děti vyprávějí o svých pocitech, o sebevraždách, samoubližování apod. Pak záleží na rozumu každého dítěte. Citlivější děti se opravdu můžou pokusit o sebevraždu.

Klasický PUNK, jak ho známe z dob dřívějších už je téměř na ústupu. Už se netýká jen spodních vrstev v otrhaném oblečení s vyčesanými kohouty. Punkerka může být i holka z horních deseti tisíc a stačí jí jen obarvit si vlasy na červeno a do uší přidat pár náušnic. PUNK je hodně o svobodě, koncertech, festivalech, spaní pod širákem a litry alkoholu. V mírnější formě budete mít doma dítě v otrhaných džínách a barevnými vlasy, které občas přijde domů opilé a z jeho pokojíčku bude dunět hudba. V té horší formě své dítě skoro neuvidíte, nebude chodit ani do školy a opilé se bude pořád někde povalovat s kamarády venku v horším případě v úplně jiném městě. Časem se může uklidnit, ale někdy to trvá hodně dlouho. Výjimkou nejsou ani partnerství, která na svět přivedou dítě a pak ho tahají na koncerty po hospodách.

Pak jsou tu styly dost podobné – disko, techno, house. Všechno je to taneční muzika, která se liší jen rytmem. Děti se zpravidla oblékají módně a když jdou na párty, převažuje bílá barva, která krásně září. Bohužel na tanečních párty se rozmohl velký trend – drogy. Děti si často neuvědomí, že třeba jedna extáze je může natolik dehydrovat, že zemřou. Hlavně, že jsou nabité energií a tancují až do rána. Samozřejmě také časem může dojít k tomu, že dítě začne drogou řešit problémy a dostane se do bludného kruhu závislosti. Samozřejmě ne všechny děti se k drogám na párty dostanou, ale je dobré sledovat své dítě, když přijde domů. Nemá nápadně rozšířené zorničky?

Hip hop a rap.. K tomu patří nejen „nemachrované“ tance a sprostá slova, ale často také marihuana, která se na hiphopových akcích kouří dost často. A jak známo, od marihuany je jen krůček k tvrdým drogám. Hip hop styl se pozná hlavně podle značek oblečení a u kluků kalhotami na půl žerdi, které jim div nespadnou. Někteří zase nosí jednu nohavici ohrnutou. Hip hopeři také často jezdí na skatu nebo in-line bruslích.

Děti v pubertě mají potřebu se někam zařadit a samozřejmě to nemusí znamenat, že sklouznou na scestí. Důležité je, aby tu pro něj vždy bylo rodinné zázemí a rodiče, kteří ho kdykoliv vyslechnou a pomůžou.

Jaký styl uznává vaše dítě? Bráníte mu v tom nějak nebo se nebojíte?

Aktualizováno Neděle, 01 Únor 2009 19:55